Alibaba ve Aliexpress’in Kurucusu Jack Ma, Görevini Bıraktı
10 Eyl, 2019 12:42 tarihinde eklendi

Alibaba ve Aliexpress’in Kurucusu Jack Ma, Görevini Bıraktı

Alibaba ve Aliexpress’in Kurucusu Jack Ma, Görevini Bıraktı

Alibaba Group’un başkanı Jack Ma, geçtiğimiz yıl, 2019’da emekli olacağını açıklamıştı. Jack Ma, yaptığı açıklamada ayrılışının kademeli olacağını açıklamıştı. Jack Ma, açıklamasının ardından bugün Alibaba Group Başkanlığı’dan emekli oluyor. Jack Ma’nın yerine şirketin CEO’su Daniel Zhang geçecek.

Başkanlıktan emekli olan Ma, şirketin gelecek yıl yapılacak olan genel kurul toplantısına kadar yönetim kurulunda vazife almaya devam edecek. Jack Ma, başkanlıktan emekli olmuş olmasına karşın Alibaba Partnership’teki ömür boyu ortaklığı devam edecek.

Jack Ma, 2013’e kadar Alibaba Group’un hem başkanı bununla beraber CEO’su olarak vazife aldı. 2013 yılında CEO görevinden ayrılan Ma, şirketin başkanlığı görevine devam etti. 2013’te Ma’dan boşalan CEO koltuğuna ilk başlarda Jonathan Lu oturdu. 2015’te şimdi şirket başkanı olan Daniel Zhang şirket CEO’su oldu.

Jack Ma, Çin’deki Öğretmenler Günü’nde görevinden emekli oluyor. Eski bir İngilizce öğretmeni olan Ma’nın lakabının da “Öğretmen Ma” bulunduğunu düşünürsek Öğretmen Günü’nde emekli olması bilinçli bir tercih olarak görünüyor.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *