Güç Tuşu Bozulan Telefon Nasıl Açılır?

 Güç Tuşu Bozulan Telefon Nasıl Açılır?

Her an, her noktada yanımızda olan akıllı telefonlarımızın başına bu kadar aksiyon arasında kesinlikle bir kaza geliyor. Ne kadar silikon kılıflar, güçlü camlar takarsak takalım o telefon kesinlikle düşecek ve bir noktaları zarar görecek. Cam kırılması ya da telefon kasasında ezilmelere alışık olabiliriz fakat güç tuşu bozulan telefon sorunu en can sıkıcısı.

Telefon üzerinde bulunan başka tuşlar bozulsa, bir formda durum halledilebiliyor lakin güç tuşu en çok kullanılan ve birebir vakitte açma / kapama üzere en temel vazifeleri yapan tuş. Güç tuşu bozulan telefon şayet açıksa sorun yok, kapanmamasına dikkat edin kâfi lakin şayet telefon örtülüyse kısa vadeli bir panik atak yaşayabilirsiniz.

Elbette, bu da çaresiz bir sorun değil. Güç tuşu bozulan telefon açma süreci aslında düşünüldüğü kadar sıkıntı değil. Şayet cihazın şarj aleti yanınızdaysa, kolay kolay sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ama tasarruf ömrü boyunca telefonunuzu kapatmadan kullanamayacağınız için birinci açma süreci sonrası cihazı yetkili bir teknik servise göstermenizde yarar var.

Güç tuşu bozulan telefon açma süreci (iOS):

Eğer güç tuşu bozulan telefon iOS işletim sistemine sahipse yani bir iPhone ise yapmanız gereken süreç son aşama olağan. Apple bu türlü bir meseleye karşı kullanıcı dostu bir yol bulmuş. Gereksiniminiz olan şeyler şarj aletinizin güç adaptörü ve USB kablosu. Örtülü olan cihazınızı şarja takın, cihazın açıldığını göreceksiniz. Şayet güç adaptörü yoksa ve sadece USB kablonuz varsa, güç tuşu bozulan telefon USB kablosuyla bilgisayara bağlandığı devir da açılacaktır.

Güç tuşu bozulan telefon açma süreci (Android):

Güç tuşu bozulan telefon Android işletim sistemine sahip bir telefon ise kolay kolay uygulayabileceğiniz birkaç yalın sistem var. Güç adaptörü ve USB kablosuyla cihazı açabileceğiniz üzere sırf cihaz üzerinde bulunan tuşları ya da farklı bir nesneyi kullanarak da telefonu açabilirsiniz.

Farklı bir nesne kullanarak;

Telefonunuzun güç tuşu ne kadar basarsanız basın çalışmıyorsa ya da güç tuşu yanından çıktıysa tel toka, kürdan ya da ince uçlu bir uçlu kalem yardımıyla telefonu açabilirsiniz. Bu süreci yaparken son kademe dikkatli olmalısınız. Olağanda tuşun dokunarak telefonu açtığı noktaya, hafifçe basınç uygulamalısınız. Şayet tam o noktaya temas etmezseniz ya da farklı noktalara, sert pres uygularsanız cihazda kalıcı hasar bırakabilirsiniz.

Telefonun şarjı bittiyse;

Eğer güç tuş bozulan telefon şarjı bittiği için kapandıysa kolaylıkla açabilirsiniz. Birçok Android işletim sistemine sahip telefon, şarj nispeti görünür bir seviyeye gelene kadar açılmaz. %0 seviyesine gelip de kapanan telefonu şarja takın ve en az 15 – 20 dakika şarj olmasına müsaade verin. Gereğince şarj olduğu devir telefon tabiatıyla açılacaktır.

Telefon üzerindeki gayrı tuşları kullanarak

Artık yavaş yavaş ortadan kalkıyor olsa da, Android işletim sistemine sahip telefonların önünde ya da ardında sizi ana sahifeye yönlendirecek fizikî bir ana ekran tuşu bulunuyor. Güç tuşu bozulan telefon bu türlü bir tuşa sahipse, o tuşa ve birebir anda ses tuşlarına basarak telefonu uyandırabilirsiniz.

Bilgisayara bağlayarak;

Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Şayet telefonunuzda ana ekran tuşu varsa basılı tutun, ana ekran tuşu yoksa ses tuşlarına basılı tutun. Telefon, bilgisayara bağlanmak için uyanacaktır fakat önünüze klasik ekran çıkmayabilir. Matrix’te gördüğünüz ekranlara benzeyen bir menü çıkarsa önünüze, telaş etmeyin. Ses tuşlarını kullanarak aşağı ve yukarı hareket edebilirsiniz. Önünüze çıkan seçeneklerden Restart ya da Turn on seçeneklerinden birini seçin, güç tuşu bozulan telefon açılacaktır.

Yukarıda anlatılan formülleri uygulayarak güç tuşu bozulan telefon açma sürecini kolay kolay gerçekleştirebilirsiniz. Panik yapmadan, adımları hakikat bir formda izlemek derdinizi çözecektir. Tüm bunları yapmanıza karşın cihaz hala açılmıyorsa ve şarjının dolu olduğundan eminseniz, telefonu yetkili bir teknik servise götürmek sizin için en yanlışsız seçenek olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek