Google, Telefon Görüşmelerine Canlı Altyazı Getiriyor

 Google, Telefon Görüşmelerine Canlı Altyazı Getiriyor

Google, erişilebilirlik özelliklerinden olan Canlı Altyazılar’ı geçtiğimiz yıl düzenlenen Google I/O 2019’da duyurmuştu. Üç başka makine öğrenme ile çalışan özellik, medya belgelerindeki İngilizce konuşmaları algılıyor ve otomatik olarak altyazı haline getiriyor.

Canlı Altyazı özelliği birinci olarak Pixel 4’lerde tasarrufa sunulmuştu. Pixel 4’ün akabinde Pixel 3a, Pixel 3, Pixel 2 ve Samsung Galaxy S20, OnePlus 7T ve OnePlus 8’de de Canlı Altyazı özelliği kullanılmaya başlanmıştı.

Android 11’le bir arada Canlı Altyazı, telefon görüşmelerinde de kullanılabilir olacak

Özellik bir vadedir tasarrufta olmasına karşın işlevselliği ile ilgili rastgele bir güncelleme almadı. Fakat Android 11’in Geliştirici Önizlemesi kodları üzerinde yapılan yeni bir inceleme Google’ın Canlı Altyazı özelliğini telefon görüşmelerine getirmek için çalıştığını gösteriyor.

Pixel 4’ün Android 11 Geliştirici Önizlemesi’nin Canlı Altyazı’lardan sorumlu olan Ferdileştirme Hizmetleri’nin 2.13.302920511 sürümü incelendiğinde Canlı Altyazı’nın telefon görüşmelerinde kullanılmasına müsaade verilebileceğini gösteren kodlar görüldü.

Canlı Altyazı özelliğinin bir telefon görüşmesi esnasında etkinleştirildiğinde telefon görüşmesinin tüm taraflarına görüşmenin altyazılı olarak aktarıldığı bildiriliyor. Kodlarda göründüğü üzere bu bildirim, telefon görüşmesinin taraflarına bir sesle iletiliyor.

Canlı Altyazı’nın şu anda dayandığı API, sesli aramadaki sesleri yakalamaya müsaade vermiyor. Bununla bir arada Android 11’in Geliştirici Önizleme 3 sürümüne eklenen yeni müsaadeler, bu özelliğin kısıtlanmasının kaldırılacağını gösteriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın