Ana sayfa Foto Galeri Google ile ilgili kritik karar 19 Kasım’da açıklanacak

Google ile ilgili kritik karar 19 Kasım’da açıklanacak

Yazılı savunma sürecinin tamamlanmasının ardından sözlü savunma toplantısının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle web üzerinden canlı olarak yapılmasına karar verildiğini aktaran Küle, sözü, soruşturma heyetine verdi.

12
0

Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle başkanlığındaki toplantı çevrim içi olarak yapıldı.

Küle, toplantıda Kurul kararıyla Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanmış olduğu” gerekçesi ile soruşturma açıldığını hatırlattı.

Yazılı savunma sürecinin tamamlanmasının ardından sözlü savunma toplantısının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle web üzerinden canlı olarak yapılmasına karar verildiğini aktaran Küle, sözü, soruşturma heyetine verdi.

Soruşturma Heyeti Temsilcisi, Google’ın genel arama hizmetine ilişkin algoritma güncellemeleri ve Adwords reklam tanıtımlarıyla teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmak sureti ile rekabet ihlaline yol açıp açmadığının incelendiğini ifade etti.

“İdari para cezası uygulanması gerekmektedir”

Google’ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğu ve “genel arama sonuçlarının en üzerinde, reklam tanıtım niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir biçimde metin reklam tanıtımlarına yer vermek sureti ile kendine reklam tanıtım geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırdığını” iddia eden Soruşturma Heyeti Temsilcisi, şirkete idari para cezası uygulanması gerektiğini söyledi.

Temsilci, Kurul tarafından belirlenecek makul bir süre içinde, metin reklam tanıtımlarının organik sonuçları pazardan dışlamayacak ölçek ya da konumda sunulması, reklam tanıtım niteliğindeki belirsizliğin, organik sonuçlardan açıkça ayrıştırılacak şekilde giderilmesi ve web sitelerinin metin reklam tanıtımı vermesinin organik sıralaması üstündeki etkilerinin bertaraf edilmesine ilişkin önemlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Google’ın kendine tanınan sürenin en geç 1 ay öncesinde hazırlamış olduğu uyum önlemlerini Kuruma sunması ve ilk uyum tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren 5 senelik süre boyunca ve senede bir düzenli olarak Kuruma rapor sunması yükümlülüklerinin getirilmesini dile getiren Soruşturma Heyeti Temsilcisi, şirketin söz konusu koşulların zamanında ve eksiksiz yerine getirmemesi durumunda günlük idari para cezası uygulanması gerektiğini yineledi.

“Soruşturma raporunda maddi hatalar var”

Hakkında soruşturma sürdürülen şirket temsilcileri ise soruşturma raporundaki değerlendirmelerin maddi temellerinin hatalı, Google’ın metin reklam tanıtımı uygulamasının Rekabet Hukuku kuralları ile uyumlu olduğunu savundu.

Google’ın metin reklam tanıtımlarının reklam tanıtım olduğunun açık bir biçimde belirtildiği ve şirketin reklam tanıtım etiketlemesinin diğer çevrim içi platformlara göre daha gelişmiş olduğu kaydedildi.

Şirket temsilcileri, metin reklam tanıtımlarının bedava dağıttığı sonuçlarda genel itibari ile yüksek sıralama elde edemeyen küçük ve orta ölçekli web sitelerinin ziyaret edilmesine yardımcı olduğuna işaret ederek, Google metin reklam tanıtımlarının Türk web siteleri için tanıtım fırsatı sağladığını ve soruşturma raporundaki önlemlerin reklam tanıtım fiyatlarını artırarak ülkedeki küçük web sitelerine zarar verebileceği kanaatinde olduklarını ifade etti.

Google’ın bedava dağıttığı sonuç sıralamasının reklam tanıtım verenlerin reklam tanıtım satın alıp almamasından etkilenmediğini söyleyen şirket temsilcileri, idari para cezası ve tedbir uygulanmasına yer bulunmadığını kaydetti.

Karar, 19 Kasım’da açıklanacak

Küle, savunma makamının iddialarına yönelik, Rekabet Kurumunun savunma hakkının en geniş hali ile kullanılmasını desteklediğini ifade ederek, Kurum uzmanlarının bağımsız, objektif ve hukuk dairesinde çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 19 Kasım’da açıklayacak. Karar, daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumunun internet sitesinden duyuru yapılacak.