Google Haritalar’da Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

 Google Haritalar’da Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Yeni bir işletme açtığınızda tanıtmak için yapmanız gereken şeyler eskiden çok azdı. Artık teknolojinin gelişmesi ve her şeyin süratli tüketilmesi sebebiyle tanınmak ve kalıcı olmak biraz çetin olabiliyor. İşletme sahiplerinin bu noktada yapması gereken şey ise Google Haritalar’a taraf ekleme yaparak mekanlarının konumunu herkesle paylaşmak.

Bir işletme sahibi değilseniz bu bir sorun değil, çünkü herkes Google Haritalar’a yan ekleme sürecini yapabilir. Örneğin favori restoranınızda bir arkadaşınızla buluşmak istiyor lakin Google Haritalar’da o restoranı bulamıyorsanız, siz kendiniz ekleyebilirsiniz ya da konutunuzu tanım ederken kullandığınız bir bakkalı Google Haritalar’a ekleyip konumunu gönderebilirsiniz. Evet Google Haritalar’a mekan ekleme nasıl yapılır? Sizin için rehberimizde detaylıca anlattık.

Google Haritalar’da nasıl yan eklenir?

Mobilde Google Haritalar’a taraf ekleme:

1. Adım: Google Haritalar’a girin

Mobil cihazınızdan Google Haritalar’a girin. Google Haritalar’ı bulamıyorsanız telefonunuzun arama kısmına ‘Google Haritalar’ (Google Maps) yazıp aratarak kolaylıkla tatbike girebilirsiniz. (Eğer telefonunuzda bir Google hesabı girili değilse tatbike girerken Google hesabınızı girmeniz gerekecek.)

2. Adım: Sol üstteki 3 çizgi simgesine dokunun

Google Haritalar tatbikine girdiğinizde ekranın üst kısmında bir arama kısmı bölge alıyor olacak. Bu arama kısmının sol tarafında bulunan 3 çizgi simgesine dokunarak bir açılır menüye erişeceksiniz. Buradan Google Haritalar’ın ayarları dahil birçok seçeneğe erişebiliyorsunuz.

3. Adım: ‘Eksik bir noktası ekleyin’ seçeneğine dokunun

İlk üç adımı tamamlayıp Google Haritalar’daki açılır menüyü açtıktan sonra aşağı kaydırın. Burada Ayarlar seçeneğinin altında ‘Eksik bir konumu ekleyin’ seçeneğini göreceksiniz. Buraya dokunarak Google Haritalar’a bölge ekleme konusunda bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

4. Adım: Eklemek istediğiniz konumun ismini girin

Google Haritalar’a ekleyeceğiniz alanın haberlerini doldurmaya başlangıç olarak birinci mekânın ismini yazın. Bu sayede bu mekânın daha evvel pratiğe eklenmiş olup olmadığını önerilen mekanlar sayesinde görebileceksiniz.

5. Adım: Eklemek istediğiniz mahallin adresini girin

Eklemek istediğiniz mekânın önerilenler kısmında bile gözükmediğini anladığınız vakit bu mekânın tüm haberlerini doldurmaya başlayabilirsiniz. Mekânın isminden sonra 2. olarak mekânın adresini girebilirsiniz. Bunu yalnızca yazarak ya da telefonunuzun konum malumatlarını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

6. Adım: Kategori seçin

Google Haritalar’a ekleyeceğiniz mekânın ismi ve adresini girdikten sonra sırada mekânın kategorisi bulunuyor. Kategori kısmında ekleyeceğiniz mekânın bakkal, restoran, market, bar, kafe yahut iş mekanı üzere birçok kategoriden hangisi olduğunu seçebilirsiniz.

7. Adım: Zarurî olmayan haberleri girin

Eklemek istediğiniz tarafın isim, adres ve kategorisini seçtikten sonra geçmişe mecburî olmayan malumatları girmek kalıyor. Zarurî olmayan malumatlar nedir? Burada Google Haritalar’a ekleyeceğiniz tarafın telefon numarasını, internet sitesini ve çalışma saatlerini belirtebiliyorsunuz.

8. Adım: Sağ üstteki ‘>’ işaretine dokunun

Bütün adımları tamamlayıp gerekli bütün haberleri girdikten sonra sürecimizi tamamlamak için sağ üstteki ‘>’ butonuna dokunmanız yerinde olacaktır. Bundan sonra mahal ekleme talebiniz Google’a gönderilecek ve akabinde mekan ekleme talebinin onaylanıp onaylanmadığına dair bir e-posta alacaksınız. (Bazı cihazlarda sağ üstteki işarette yazı biçiminde ‘Gönder’ yazabiliyor.)

Bilgisayardan Google Haritalar’a yan ekleme:

1. Adım: Tarayıcınıza ‘maps.google.com’ yazıp Enter’a basın

Google Chrome, Firefox yahut Opera üzere bir internet tarayıcınızın arama kısmına maps.google.com yazıp Enter’a basın ve Google Haritalar’a gidin. Ya da direkt Google yahut Yandex üzere arama motorlarından birinden ‘Google Haritalar’ yazıp aratarak gidebilirsiniz.

2. Adım: Arama kısmının solundaki 3 çizgi simgesine tıklayın

Tarayıcınızda Google Haritalar’ı açtıktan sonra yapmanız gereken şey, ekranın sol üst bucağında bulunan arama kısmının sol tarafındaki 3 çizgi simgesine tıklamak. Burada Google Haritalar’ı Uydu, Arazi yahut Harita moduna alabilir, Ayarları düzenleyebilir, konum paylaşabilir yahut Street View ile gitmeden bir mekânı görebilirsiniz.

3. Adım: ‘Eksik bir tarafı ekleyin’ seçeneğine tıklayın

Açtığınız menüdeyken Mouse tekerleğinizi aşağı kaydırarak menünün aşağı tarafına gerçek inin. Burada ‘Eksik bir noktası ekleyin’ seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

4. Adım: Birebir mobil sürümde olduğu üzere malumatları girin

Google Haritalar’a eklemek istediğiniz mekanın ismini, kategorisini, adresini ve farz olmayan malumatlarını tıpkı mobil versiyonda anlattığımız üzere doldurun. Birçok bilgisayarda konum malumatı otomatik olarak alınamayabiliyor. Burada adresi kendiniz bulmanız ve girmeniz gerekiyor. Bütün haberleri girdikten sonra açılan pencerenin sağ alt bucağındaki Gönder tuşuna tıklayarak sürecinizi tamamlayın.

Yine birebir biçimde Google Haritalar’a konum ekleme isteğiniz Google’a gönderilecek ve belli bir müddet içerisinde mekan ekleme isteğinizin onaylanıp onaylanmadığına dair bir e-posta alacaksınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek