Google Chrome 2021 Yılına Kadar Windows 7’de Desteklenecek

 Google Chrome 2021 Yılına Kadar Windows 7’de Desteklenecek

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, uzunca bir sürenin yıldız işletim sistemi olan Windows 7‘ye verdiği desteği kesti. Üstelik Windows 7’ye verilen Microsoft desteğinin kesilmesi, yazılım şirketlerini de harekete geçirdi ve geliştiriciler, yazılımlarının Windows 7 desteğini kesme kararı aldılar. Lakin alınan kararlara karşın Windows 7 kullanıcıları, işletim sistemininden vazgeçmek istemiyorlar.

Şimdiyse Windows 7 kullanıcıları için sevindirici bir gelişme yaşandı. ABD merkezli sair bir teknoloji devi olan Google tarafından alınan bu karar, yerkürenin en tanınan internet tarayıcısı olan Chrome’un uzunca bir müddet daha Windows 7 desteğini sürdüreceğini ortaya koyuyor. Google yetkilileri, yaptıkları açıklamalarla Windows 7 için Chrome‘u, 18 ay daha tam manasıyla desteklemeye devam edecek.

Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran Windows 7 için sunulacak Chrome desteği, yazılımın tüm desteğini içeriyor. Yani belirlenen mühlet zarfında Windows 7 kullanıcıları, Windows 10 kullanıcılarının aldığı tüm yeni Chrome özelliklerini kullanabilecekler. 15 Temmuz 2021 tarihine gelindiğindeyse Google da Windows 7 için verdiği desteği sonlandırmış olacak.

Google, kullanıcı ve kuruluşların Windows 10’a geçiş yapmalarını tavsiye ediyor. Ama görünen o ki yetkililer, kullanıcıların Windows 7’den vazgeçmek istemediklerinin farkında ve aldıkları bu kararla da kullanıcıların, en azından inançlı bir internet deneyimi yaşamaya devam etmelerini sağlayacak. Buna karşın kullanıcıların, Windows 7 açısından güvenlik risklerine karşı savunmasız olduklarını unutmamaları gerekiyor.

Microsoft yetkilileri, uzunca bir müddettir Windows 7 ile ilgili ihtarlarda bulunup kullanıcıların bir an evvel Windows 10’a geçmeleri gerektiğini tabir ediyor. Gelgelelim kullanıcılar, Windows 7’nin mahsusen de ak masaüstü görünümü ve performansı hala ziyadesiyle ehil görüyorlar ve bu yüzden de Windows 7’yi bırakmak istemiyorlar. Microsoft ise her şeye karşın Windows 7’ye verdiği desteği 14 Ocak itibarıyla sonlandıracak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek