Gıda Atıklarını Hidrojen Enerjisine Çeviren Yöntem

 Gıda Atıklarını Hidrojen Enerjisine Çeviren Yöntem

ABD’deki Purdue Üniversitesi’nden bir bilim ekibi, besin atıklarını hidrojen yakıtına dönüştürebilen yeni bir formül geliştirdi. Besin atıklarından nasıl hidrojen üretileceğini esasen biliyoruz; fakat mevcut tahliller pek de efektif değildi.

Araştırmacılar artık, maya kullanarak gıda atıklarını çok daha süratli ve verimli bir formda hidrojene dönüştürmeyi başardı. Hidrojen; su, fosil yakıtlar ve biyokütle üzere farklı hammaddelerden üretilebilen bir yakıt olmamasına karşın, sürdürülebilir nezih güç menşeleri arasında yan alıyor.

Atık besinler, çok daha verimli ve süratli bir halde hidrojen gücüne dönüştürülebilecek:

Purdue Üniversitesi fizik profesörü Robert Kramer, süreci yalınlaştırmak istediklerini söylüyor. Tüm yiyecek atıklarını arı kuvvet aslına dönüştürmek için kolay bir yol yaratmak istediklerini söz eden Kramer, “Sistemimiz temel olarak bir kullanıcının besin atıklarını öğütmesine ve yaklaşık 18-24 saat içinde hidrojen üretebilmesine imkan sağlıyor. Bu, günler süren öbür metotlara nazaran çok hızlı” diyor.

Kramer, bu yeni metodun besin atıklarından hidrojen elde etme verimliliğini yüzde 25’e kadar artırabileceğini sav ediyor. Buldukları tahlilde rastgele bir patlama riskinin olmadığına dikkat çeken Kramer, sürecin büsbütün inançlı olduğunu taahhüt ediyor.

Hidrojen, şu an için yenilenebilir kuvvet asılları arasında çok da tanınan olmasa da, gelecek yıllarda bu durum değişebilir. Çünkü hidrojenyakıtlara olan ilgi yıldan yıla artıyor. Örneğin; Güney Kore, hidrojen gücünü teşvik etmek emeliyle yerkürenin birinci ‘hidrojen temelli şehirlerini’ inşa etmeyi planlıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek