Gelişimi Tahmin Ettiğimizden Çok Farklı Olan 13 Popüler Ürün

 Gelişimi Tahmin Ettiğimizden Çok Farklı Olan 13 Popüler Ürün

Tabiatın temel canlı çeşitlerinden olan bitkiler, hayatımızda hayli değerli bir yana sahip. Bitkiler yerküresine girildiğindeyse epeyce çokça çeşitle karşı zıdda kalıyoruz. Pekala bu farklı bitki tiplerinden tanınan olanları, gelişim aşamasında nasıl gelişiyor?

Henüz listemize geçmemişken başlıkları gördüğünüzde aşağı kaydırmadan 1 saniye duraklamanızı ve o bitkinin nasıl göründüğüne dair bir hayal kurmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle hem bilgilenebilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Gelin gelişimi sizi şaşırtabilecek bitkilere ve onlar hakkındaki birtakım enteresan haberlere daha yakından bakalım.

1. Pirinç: Yerküre nüfusunun yarısından fazlasını besleyen bu eserin aslında 7.000 çeşidi bulunuyor. 

2. Limon Otu: Kokusu nedeniyle limon otu olarak isimlendirilmiş olan bu bitki; çaylarda ve yemek soslarında sıklıkla önümüze çıkıyor. 

3. Susam: Simidin olmazsa olmazı olan susam, tek başına kullanılmasının yanı sıra tahinin de ana unsurudur. Velev bu yüzden pişirme öncesi pekmez sürülen simitlerde tahin/pekmez armonisi kadar yüksek lezzet yakalanır.

4. Bergamot: Birbirinden büsbütün farklı 3 bitkiyi anlatmak için kullanılan ‘bergamot’un; narenciye olan bergamot, monarda olarak da bilinen bergamot ve bir armut çeşidi olan bergamot hâllerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

5. Kakao: 3. ya da 4. yaşında meyve vermeye başlayan bir ağaçta yetişen kakao çekirdeklerinin bir yıllı mahsulünden sırf 4 adet 100 gramlık çikolata hazırlanabilmektedir.

6. Karabuğday: Sıhhat açısından çok yararlı olduğu söylenen karabuğday, birtakım kesimlerde hayvan yemi olarak da kullanılmakta.

7. Brokoli: 1. yüzyılda Romalı bilim kişisi ‘Pliny the Elder’ tarafından kutsal bitki olarak isimlendirilen brokoli, vücudumuz için gerekli olan neredeyse tüm vitaminleri içinde barındırıyor.

8. Kinoa: Yerküredeki en sağlıklı tahıllardan biri olarak nitelendirilen kinoa, İnka Medeniyeti’nde ‘tüm bitkilerin anası’ olarak biliniyordu. Pirince misal bir tadı olan bu eser, günümüzde diyet listelerin vazgeçilmezi durumunda.

9. Vanilya: Yerkürenin en pahalı baharatlarından biri olan vanilya, aslında bir orkide tipidir ve kokusu, memnunluk hormonu olarak bilinen serotoninin üretimini artırır.

10. Zencefil: Beyindeki kan dolaşımını güzelleştirdiği, damarları güçlendirdiği ve tansiyonu düşürdüğü için hafızayı ve konsantrasyonu güzelleştirmeye yardımcı olan zencefil, dondurulmuş hâlde uzun mühlet bekleyebilir ve tazeliğini kaybetmez.

11. Keten tohumu: Muhteşem yiyecekler listesinde mahal alan keten tohumu, bakterilere temas ettikleri anda bakterileri öldürür. Bu sebeple de antiseptik olarak kabul edilir.

12. Chia tohumu: Aztek İmparatorluğu’nda mısır ve fasulye ile birlikte en kıymetli eserlerden biri olan chia tohumu, Omega-3 ve Omega-6 menşesi olmasıyla yeniden diyet listelerinin olmazsa olmazı arasında taraf alıyor.

13. Safran: Yerküredeki en pahalı baharat olan safrandan 2 kilo alabilmek için 100 bin çiçek toplanması gerekir. Yemekler ve ilaç imalatında kullanılan bu bedelli baharat, uzun mühlet de tazeliğini kaybetmeden saklanabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek