Gelecekte Göreceğimiz 6 Muhteşem Teknoloji

 Gelecekte Göreceğimiz 6 Muhteşem Teknoloji

Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2020 fuarı tüm süratiyle devam ediyor. Şirketler, tüketicilerin ve yatırımcıların daha da ilgisini çekmek için birbirleriyle kıyasıya savaş ederek geleceğin teknolojilerini tanıtıyorlar. Ayrıyeten bu fuarda teknolojinin her ortamından örnek görebiliyoruz.

Bu sefer CES 2020’de gösterilen onca teknolojinin arasından araba teknolojilerine yoğunlaşacağız. Günümüzde ‘Keşke şöyle bir şey olsaydı!’ diye yakındığımız cümledeki ‘şöyle’ sözünün noktasını alacak teknolojiler, CES 2020 fuarında uzunluk gösterdi. Gelin o teknolojilerin birkaçına bakalım:

Bosch sanal vizör:

Aracınızda giderken kesinlikle gözünüze gelen Güneş ışınlarından bir kere rahatsız olup o vizörü indirmişsinizdir. Ancak daha sonra indirdiğiniz vizör yüzünden yolu göremez olmuş, daha sonra vizörü kaldırmış olabilirsiniz. İşte Bosch’un tanıttığı bu teknoloji bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Bosch’un tanıttığı sanal vizör isimli teknoloji gözünüzün mekanını algılıyor ve önünüzde bulunan şeffaf LCD vizöre o olguları yolluyor. Akabinde vizörde gözünüze denk gelen noktalar tespit ediliyor ve Güneş ışınlarının bu noktaya yansıması durumunda karartılıyor.

Bosch 3D gösterge paneli:

Bilim-kurgu hayranı olsun ya da olmasın; birçok kişi araçlarındaki gösterge panelinin üç boyutlu olmasını kesinlikle dilemiştir. Bosch’un tanıttığı bir vesair teknoloji olan 3D gösterge paneli de bu hayalimizi gerçeğe dönüştürüyor.

Bosch, tanıtılan teknolojinin nasıl çalıştığını tüm ayrıntılarıyla anlatmadı. Lakin şirketin dediğine nazaran bu teknoloji gelecek modellere entegre edilebilecek kadar geliştirilmiş durumda. Teknolojinin çalışması için rastgele bir 3D gözlük gerekmiyor.

Continental şeffaf kaporta:

Alman şirket Continental, geçtiğimiz yıl yeniden CES fuarında tanıtılan Valeo XtraVue görünmez römorkundan esinlenerek yeni bir teknoloji geliştirdi. Şirketi geliştirdiği teknoloji sayesinde aracınızın içindeki kamera aracın altını külliyen şeffaf bir formda gösterebiliyor.

Teknolojinin çalışması için aracın etrafında birkaç kamera bulunuyor. Bu kameralar sürücülerin araç içindeyken göremedikleri noktayı çekiyor ve bu manzaraların hepsi birleştirilerek araç içindeki ekrana yansıtılıyor.

Continental Act2ated Sound ses sistemi:

Günümüzde araçlarda bulunan hoparlörler epeyce ziyade bölge kaplıyor ve aracın yükünü artırıyor. Bu nedenle de Continental, aracın içindeki panelleri hoparlörlere dönüştüren bir teknoloji geliştirdi.

Continental’in geliştirdiği teknoloji, günümüzde araçlarımızdaki ses sistemlerinin sırf %40’ı kadar tartıya sahip. Ayrıyeten bu sistemlerin sadece %20’si kadar mahal kaplıyor. Bu teknoloji hakkında daha çokça haber edinmek için şu haberimizi okuyabilirsiniz.

Manta5 Hidrofil eBike:

Manta5’in CES 2020’de tanıttığı Hidrofil eBike, bisiklet deneyimini suya taşıyor. Doğal sürücü sırf pedal gücüyle kendini götürmüyor. Hidrofil eBike, pedal gücü ve 460 watt’lık elektrikli motorun gücünü birleştirerek yüksek suratlara ulaşabiliyor.

Revel scooter paylaşımı:

Günümüzde artık bisiklet kiralama sistemi devletimizde de nispeten yaygın hale geldi. Pekala, bir scooter kiralama sistemi neden olmasın? İşte Revel, bu hizmeti sağlayacak yeni bir sistem kurdu ve kiralama ecri dakika başına 25 cent (günümüz kuruyla 1 TL 47 kuruş) olarak belirlendi.

Uygulama, size en yakın olan scooter’ın alanını gösteriyor ve siz scooter’a atlayarak istediğiniz yana park ediyorsunuz ve scooter’ı orada bırakıyorsunuz. Revel size scooterla birlikte kask bile veriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek