Fotoğrafları 3D Görüntülere Dönüştüren Uygulama: LucidPix

 Fotoğrafları 3D Görüntülere Dönüştüren Uygulama: LucidPix

3D fotoğraflar artık gitgide yaygınlaşmaya başlasa da, 3 boyutlu manzara elde edebilmek için çift lensli yahut Dual Pixel teknolojisine sahip bir kamera gerekiyor. Lakin CES 2020’de tanıtılan LucidPix isimli pratik, daha evvel iki boyutlu olarak çektiğiniz fotoğrafları, yapay zeka sayesinde 3 boyutlu manzaralara dönüştürebiliyor.

LucidPix, yapay zeka algoritması ile sahnedeki nesneleri tanımlayarak derinlik haritası oluşturuyor. Tatbikte 3D dönüştürme moduna girerek galerinizdeki rastgele bir fotoğraf seçebiliyorsunuz. Daha sonra derin öğrenme programı, 2D manzarayı 3D’ye dönüştürerek bir derinlik haritası oluşturuyor. Uygulamanın geliştiricisi Lucid, tatbikin son birkaç yılda çekilmiş yüz milyonlarca fotoğraf kullanılarak eğitildiğini belirtti.

LucidPix, fotoğrafları çevre medyada paylaşabilmenizi de sağlıyor. Facebook’ta paylaşılan 3D fotoğraflar, akıllı telefonun açısına veya farenin konumuna nazaran farklı açılardan görüntülenebiliyor. Tatbik ayrıyeten fotoğrafları, medya yahut GIF olarak Snapchat, Instagram yahut TikTok üzere pratiklerde paylaşma seçeneği de sunuyor. LucidPix, manzara ile birlikte hareket eden 3D çerçeveler ve çıkartmalar da içeriyor.

Lucid Kurucusu ve CEO’su Han Jin, “Tüketicilerin dijital ve görsel olarak kendilerini söz etme biçimleri, gözümüzle gördüğümüz doğal derinliğe doğru evrildi. Böylelikle, son birkaç yıldır görsel seviyeler daha çok boyutlu hale geldi ve daha ziyade portre fotoğrafı, 3D içerik, AR ve VR deneyimi oluşturulmasına yol açtı” laflarıyla, 3 boyutlu manzaraların yükselişine değindi.

Akıllı telefonlarda kullanılabilen birtakım uygulamalar 3D fotoğraflar çekebilse de, LucidPix cihazınızdaki mevcut fotoğrafları doğrudan 3 boyutlu hale getirebiliyor. Pratik, duyurunun akabinde iOS ve Android platformlarında yayınlandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek