Ford, F-Serisi Araçlarına Dört Çeker Sistemi Getirecek

 Ford, F-Serisi Araçlarına Dört Çeker Sistemi Getirecek

Arabalardaki ‘dört çeker (4WD) sistemi’, pek de yeni bir gelişme sayılmaz. Ağır iş araçlarında ve canavar kamyonlarda da kullanılmasıyla dikkat çeken sistem, şiddetli kurallarda araçların hareket kabiliyetlerini arttırmalarını sağlıyor. Dört çeker sistemi, günlük araçlarda ise birinci sefer 1980 yılında kullanılmaya başlandı ve şu anda Bugatti Chiron ve Lamborghini Huracon Evo üzere üst sınıf spor araçlarda bile kullanılan bir sistem haline gelmeyi başardı.

2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan bir patent ise Ford’un, dört çeker teknolojisini F-Serisi kamyonetlerinde de kullanma kararı aldığına işaret ediyor. The Drive tarafından gündeme getirilen patent, Ford’un ‘heavy-duty’ araçlarında dört çeker bir sistem kurmayı hedeflediğini öne sürüyor.

Ford’un planladığı özellikler, sırf dört çeker sistemiyle de bitmiyor:  

Dört çeker sistemine ek olarak, patentte mekan alan diğer bir haber de Ford’un, ‘Ackerman Prensibi’ne’ elverişli bir direksiyon sistemi üzerinde çalıştığına işaret ediyor. Ackerman Prensibi’ne tutarlı direksiyon sistemlerinin çalışma mantığı ise direksiyon çevrildiğinde tekerleklerin hepsinin birebir noktadan dönüş yapmasına dayanıyor. Bu da tekerleklerin farklı kesimlerinin devirle aşınmasının önüne geçmiş oluyor. Bu direksiyon sistemi Ford kamyonetlerde kullanıldığı takdirde araçların performansının önemli orantıda artacağı söylenebilir. Ford, kamyonetlerine eklediği dört çeker sistemiyle de kullanıcılarını tatmin edecek üzere görünüyor.

The Drive, ortaya çıkan Ford patenti ile ilgili daha detaylı haber almak için şirketle muhabereye geçmeye karar verdi gelgelelim Blue Oval, patent müracaatlarının bu ortamda sıradan bir iş süreci olduğunu ve bundan yola çıkarak rastgele bir eser beklentisi içerisine girmenin yanıltıcı olabileceğini belirtti. Elbette Ford’un planlarının gelecekte tam olarak nasıl şekilleneceğini devir gösterecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek