Fiat, Konsept Elektrikli Otomobil Centoventi’yi Tanıttı

 Fiat, Konsept Elektrikli Otomobil Centoventi’yi Tanıttı

İtalyan otomotiv devi Fiat, yerkürenin en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES 2020’de, şirketin 120. kuruluş yılına şahsi olarak geliştirilen Fiat Concept Centoventi isimli elektrikli konsept aracı ile katıldı. Fiat’ın üst kuruluşu olan Fiat Chrysler Automobiles’in (FCA) elektrikli araba kesimine bakışını yansıtan araba, geçtiğimiz yıl Red Dot Tasarım Ödülleri’nde armağan alarak, muvaffakiyetini kanıtlamıştı.

Kelime olarak İtalyancada ‘yüz yirmi’ manasına gelen Centoventi, mahsusen kişiselleştirilebilirlik tahlilleri ile dikkat çekiyor. Centoventi, seri üretim bir araba olmasına karşın, büsbütün tüketicilerin isteklerine nazaran kişiselleştirilebilecek. Araba, maliyetlerin düşük olması hedefiyle tek tip ve tek renk olarak sunulacak.

Peki şahsileştirme nasıl sağlanacak? 4U programı kullanarak 4 farklı tavan tipi, 4 farklı tampon, 4 farklı jant ve 4 farklı dış kaplama seçenekleri ile araba kişiselleştirilebilecek. Başkaca dış gövde renkleri, iç mekân mimarisi, çıkarılabilir ve eklenebilir tavan yapısı ile bilgi-eğlence sistemi de tekrar tüketicilerin talebine nazaran kişiselleştirilecek. Böylelikle tüketiciler, aracın makyajlanmasını beklemeden özgün bir tasarım oluşturabilecekler.

Fiat’ın yeni elektrikli konsepti, 500 kilometre menzil sunacak

Sonuç olarak bir elektrikli arabadan bahsediyoruz. Dolayısı ile aracın tek şarj ile sunmuş olduğu menzil epey kıymetli. Yeni nesil modüler bir batarya teknolojisine sahip olan Fiat Concept Centoventi, tek şarj ile 100 kilometre ile 500 kilometre arasında değişen bir menzil sunabiliyor. Maksimum menzilin günümüz elektrikli arabaları için hayli yerinde olduğu söylenebilir.

Concept Centoventi’nin bagaj kapağında bir bilgi-eğlence ekranı bulunuyor. Sıradan kurallarda Fiat logosunu gösteren bu ekran, muhtaçlık halinde bagaj doluluğu üzere haberleri gösterebiliyor. Başkaca aracın içinde de yeniden ön cama akıllıca bir malumat ekranı bulunuyor ve bu ekranda da bagaj dolu-boş, park fiyatı ödendi üzere malumatlar nokta alıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek