Ana sayfa Yaşam Fazla Kilonuzun Nedeni Horlamanız Olabilir!

Fazla Kilonuzun Nedeni Horlamanız Olabilir!

Uykunun hormonlar ve kilogram üstünde de etkisi bulunuyor. Uyku sırasında bazı hormonlar salgılanıyor. Bununla beraber gün içerisinde salgılanan bazı hormonlar, geceleri ya kesilir veya salgılanma düzeyi azaltılır.

19
0

Uyku; hafıza yapılanmasından, el beceri ve yeteneklerine kadar, kalp ritim düzenlemelerinden, tansiyon düzenlenmelerine kadar pek çok hayati fonksiyonun dengelendiği bir dönemdir.

Hormonları da etkiliyor

Uykunun hormonlar ve kilogram üstünde de etkisi bulunuyor. Uyku sırasında bazı hormonlar salgılanıyor. Bununla beraber gün içerisinde salgılanan bazı hormonlar, geceleri ya kesilir veya salgılanma düzeyi azaltılır. Bu hormonların salınımının daha sağlıklı bir uyku ile beraber düzenlenmesi bedenin yenilenmesi, yaşlanmanın geciktirilmesi ve kalori harcanmasını, kilogramnun dengelenmesini sağlar. Zamanında ve daha sağlıklı bir uyku sırasında meşhur mutluluk hormonu melatonin ile açılış yapılır ve ardından leptin, gerlilin, NPY dediğimiz hormonlar salgılanır. Bu hormonlar kilogrammuzun dengelenmesi için bir dizi fonksiyon görürler.

Gece acıkma uykusuzluk uyarısıdır

Gece geç saatlerde acıkmak esasında bu bir uyarıdır; uyuma saatin geçti demektir. Acıkma duygusunun azaltılması ile hormonlar kan şekerinin düşmemesi için karaciğerde biriktirilen yağ ve şekeri kontrollü bir biçimde kana gönderir. Böylece hem kan şekerini dengeler hem gün boyunca almış olduğunuz kalorinin yakılmasını ve atılmasını sağlar. Bu hormonlar hemde insülin hormonuna destek olarak şeker hastalığının gelişimini önlemede büyük rol oynarlar. Yeterince ve zamanlı olarak uyunduğunda egzersiz yapılmış gibi kalori atılımı sağlanmış olur.

Sağlıklı kilogram kaybı ancak dengeli diyet, düzenli egzersiz ve nitelikli bir uyku ile sağlanır. Bu nitelikli uyku yalnızca uzun uyku değil. Uygun zamanda, uygun ortamda ve daha sağlıklı bir uyku demektir. Özellikle horlama gibi uykunun yapısını bozan durumlar var ise o uyku yukarda söylediğimiz şeylerin hepsine neden olur. Buradaki en yaygın yanılgı; kilogram verirsem horlamam geçer yanılgısıdır. Ya o kilogramlar horlamanıza bağlı meydana geliyorsa? O sebeple bu tür uyku sorunları olan kişilerin kişisel olarak aşabilecekleri şeylerin ötesinde kesinlikle bir uzman destek alıp uyku ile ilgilenen bir göğüs hastalıkları doktoruna gitmeleri gerekir.