Farklı Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Neden Zarar Verir?

 Farklı Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Neden Zarar Verir?

Farklı şarj cihazı kullanmak birden fazla devir bizi tedirgin edebiliyor. Acep bir sorun yaşar mıyız? Batarya ile ilgili sıkıntımız olur mu? Cihazımızın ömrü azalır mı ve gibisi pek çok soru içerisinde kalabiliyoruz. Bu duruma dair sizlere net malumatlar sunmak istiyoruz. Şarj kablosu konusunda kompetan görüşleri münferit, kullanıcı deneyimleri münferit yanıtlara sahip. Lakin çabucak hemen ortak noktası birebir.

Pek çok mobil cihaz 3.7 – 4.2V lityum polimer batarya kullanıyor. Mikro USB ya da gibisi USB girişleri ile şarj edilebilen bataryalar ekseriyetle bu elektrik seviyesinde kullanılır. Markaların ürettiği şarj kablolarında ise standartlar oluyor. Hangi kuvvet akımı ile çalıştığı ve “input” ile  “output” bedelleri ile ilgili olarak ürün ambalajının ve adaptörünün üzerinde haberler mekan alıyor.

Uzmanlara nazaran lisanslı bir markanın cihazınızın orjinal şarj adaptöründe konum alan akım donelerine nazaran ürettiği farklı cihazlar kullanılabilir. Bunu şöyle örneklendirebiliriz: Diyelim ki Samsung marka cihazınız var ve adaptöründe yan alan bedeller 200 ile 240V input ile 5.0V output halinde belirtilmiş olsun…

İşte bu giriş ve çıkış kuvvet kıymetlerine nazaran farklı sağlıklı markaların ürettiği şarj kablosunda ve adaptöründe bir sorun olmuyor. Problemler çoklukla farklı akım pahaları ile yapılan şarjlardan ötürü oluşuyor. Birebir akımda ve güç seviyesinde üretilen bir farklı markanın şarj cihazlarını kullanmak (ürün lisanslı ve kayda bedel bir marka ise) sorun oluşturmuyor.

Amper farklılıkları, akım yüksekliği ve gibisi detaylar cihazlarımızın ayarlarını ve batarya özelliklerini deforme edebiliyor. Bu yüzden en azından emniyetli markaların ürettiği şarj cihazları alternatif eser olarak tercih edilebiliyor.

USB şarj kablosu ile USB temas noktalarından şarj etmek zararlı mı?

Geçtiğimiz yıllarda bir güvenlik uyarısı yapıldı. Laf konusu ikaza nazaran yalnızca USB çıkışı bulunan taraflardan USB kablo ile şarj yapmak kimi güvenlik sorunları yaratabiliyor. Umumî USB şarj istasyonlarını kullanmanın sakıncalı olabileceği söylendi.

Zira beğenilmeyen gayeli insanlar bu USB şarj istasyonları aracılığı ile cihazlarınıza beğenilmeyen hedefli yazılım gönderebiliyor. Bu mevzuyla ilgili olarak geçmişte de kimi istenilmeyen hikayeler yaşandı. Bir USB şarj istasyonu iOS cihazlar için şarj sağlarken birebir hengamda berbat hedefli yazılımlar da dağıtıyordu. Bilhassa halka açık şarj istasyonlarında bu durumların yaşanabilme ihtimali olduğu söylenerek cihaz kullanıcıların daha dikkatli olması gerektiği konusunda ikazlar yapıldı.

Havalimanı, oteller ve cümbüş mekanları üzere pek çok bölgede halka açık olarak sunulan usb şarj istasyonları, USB girişleri ile cihazınızın şarj olmasını sağlıyor. Birebir hengamda muhtemel bir makûs emelli yazılımın yüklenmesinin de önünü açıyor. Bu her vakit olacak diye bir şey yok lakin halka açık cihazlar bu türlü bir duruma ortam sağlayabiliyor.

Bu yüzden seyahat ederken şarj gereksinimlerinizi karşılamak için adaptörünüzü kullanarak şarj sağlayabilirsiniz. Eksperler usb şarj istasyonu alanına AC güç prizi kullanmamızı öneriyor ve mümkünse seyahat halinde kendi şarj cihazlarımızı kullanmamız gerekiyor. Böylelikle seyahat etme keyfimizin bir anda can sıkıcı bir siber hücuma kurban gitmesi kelam konusu olmuyor.

Farklı Android şarj kablosu kullanmak cihazlara zarar verir mi?

Android işletim sistemli mobil cihazlar o kadar ziyade ki bu soruya başkaca yanıt vermek lazım. Bir de işin içine birbirinden farklı ve güçlü markalar girince, yedek modül ve aksesuar sayısı inanılmaz kademede artıyor. Bu hengame içerisinde inançlı bir alternatif şarj kablosu bulmak aslında çok da çetin değil.

Tek yapmamız gereken biraz daha bilinçli bir seçim yapmak. Kullandığımız telefonun orjinal şarj cihazı çok pahalı ise ya da en azından bir biçimde yedek bir şarj cihazına muhtaçlığımız olduysa, yerinde başarılı ve lisanslı markalardan bu eserleri edinebiliriz. Lakin dikkat etmemiz gereken şey cihazımızın orjinal şarj kablosunda taraf alan bedeller olacaktır.

Giriş ve çıkış kıymetleri ile kablonun iletkenliği üzere kıymetler illa ki şarj konusunda değişkenlik oluşturur. Değerli olan Android cihazımız için en denk özellikteki şarj cihazını seçmemiz olacaktır.  Bu mevzuda yalnızca yedek modül ve mahsusen şarj cihazı üreten markalar bulunuyor. Pek çok Android cihaz üreticisinin de onayı ile üretilen yedek kesimler yepyeni cihazlar kadar pahalı olmasa da çok da makul değiller.

Ama en azından alternatif bir tercih olarak değerlendirilebiliyor. Bilirkişilerin görüşü de bu formda önümüze çıkıyor. Ortalama 10 TL meblağında satın alacağınız bir kablonun uzun vadede sorun yaratmaması bir mucize olacaktır.

Farklı iPhone şarj kablosu kullanmak cihazlara zarar verir mi? 

Android cihazlar ile ilgili yukarıda söylediklerimize ek olarak iPhone şarj cihazlarının durumu da benzeri diyebiliriz. Ucuz şarj cihazları münhasıran iPhone cihazları için uzun vadede büyük problemler oluşum edebiliyor. Zira iPhone’larla ilgili çok ziyade düzmece ve makûs şarj kablosu bulunuyor.

Apple aksesuarları o kadar ziyade ki yalnızca manzara olarak bile birebir benzemesine karşın cihazınız için gerçek eser olmayabiliyor. Apple eserlerinin adeta su üzere aktığı bir aksesuar pazarında sahih eseri nasıl ayırt edebiliriz?

Aslında bunun kuralı çok olağan. Şarj cihazı satın alırken (en azından daha münâsib fiyatlısını), MFi sertifikalı olmasına dikkat etmek gerekiyor. MFi sertifikası ‘iPhone, iPod ve iPad’ için üretilen eserlere veriliyor. Yani eser paketinde MFi ibaresi, çıkartması, hologramı ve gibisi bir ihtar görüyorsanız panik yapmanıza gerek kalmıyor.

Çünkü MFi sertifikası farklı markalar için salahiyet manasına geliyor ve Apple bu durumu destekliyor. En azından uydurma eserlerle cihazlarımızı şarj ederek uzun vadede onlara zarar vereceğimize, yedek eser ya da alternatif eser olarak resmi ve MFi sertifikalı bir şarj kablosu almak çok daha sağlıklı olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek