Facebook’u Sil Kampanyasına Star Wars Efsanesi de Katıldı

 Facebook’u Sil Kampanyasına Star Wars Efsanesi de Katıldı

Yerkürenin en büyük toplumsal medya platformu olmasının yanında, haber ve reklamcılık için de devasa bir ekosistem gelen Facebook, yeni reklam siyasetiyle reaksiyon çekmeye devam ediyor. Mark Zuckerberg liderliğindeki şirket, tabir özgürlüğünün bir kesimi olduğu için platformdaki tüm siyasi reklamlara müsaade verileceğini açıklamıştı.

Şimdi, Facebook’un bu tartışmalı adımına bir reaksiyon de Star Wars serisinde hayat verdiği Luke Skywalker karakteriyle tanınan Amerikalı aktör Mark Hamill’den geldi. Içtimaî medyada epey faal olan ve görüşlerini paylaşmaktan hiçbir devir çekinmeyen tecrübeli oyuncu, Facebook CEO’su Zuckerberg’ün hayal kırıklığı yaratan açıklamaları nedeniyle Facebook hesabını silmeye karar verdiğini söyledi.

“Bunun yerkürenin umrunda olmayacağını biliyorum. Gelgelelim artık geceleri daha rahat uyuyacağım” diyen ünlü oyuncu, ABD’nin paradan daha büyük olduğunu belirtmek için bayrak ve dolar emojisi kullandı; lakin Hamill’in, yanlışlıkla ABD bayrağı mahalline Malezya bayrağı kullandığı görülüyor.

Facebook’a nazaran siyasi reklamlar, tabir özgürlüğünün bir modülü

Hamill’in bu tweeti kısa mühlet içinde korkunç bir ilgi gördü ve takipçilerinin birden fazla ünlü aktörün kararına destek verdi. Içtimaî medyanın gayri devi Twitter, Ekim 2019’da platformdan tüm siyasi reklamları yasakladığını açıklamıştı. Bu da, Zuckerberg ile Twitter CEO’su Jack Dorsey arasındaki soğuk savaşta yeni bir cephenin açılmasına neden olmuştu.

Facebook’un Eser Idaresi Yöneticisi Rob Leathern, yeni reklam siyasetinin altında tabir özgürlüğü unsuru olduğunu söylemişti. Gelgelelim bu karar, reklamların doğruluk süzgecinden geçmeden kullanıcılara sunulacak olmasına, dolayısı ile de yeni sıkıntılara kapı aralayabilir. Facebook artık o denli bir güce erişti ki, etrafınızdaki kişilerin davranışlarını, kararlarını ve velev kime oy verdiklerini dahi etkiliyor.

Facebook başta olmak üzere birden fazla şirket, içerik ihtarlarına ve silinmesi talebine ise daima birebir karşılığı veriyorlar: Tabir özgürlüğü. Her kullanıcının dokunulmaz bir tabir özgürlüğüne sahip olması gerektiğini belirten Facebook’un bunda ne aşama samimi ve gerçek olduğu ise size kalmış.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek