Facebook, WhatsApp’ta Reklam Göstermeye Başlayacak

 Facebook, WhatsApp’ta Reklam Göstermeye Başlayacak

Facebook’un ana sayfanızı, medyalarınızı ve öbür içeriklerinizi reklamlarla bölüyor olması artık can sıkıcı seviyeye mi geldi? Öyleyse maatteessüf size çok daha bed bir habermiz olacak. O denli ki bu haberi okuduğunuzda hafif öfkelenecek ve bahsedeceğimiz tatbik için alternatifler arayacaksınız.

Konumuz natürel ki yerkürenin en tanınan iletileşme pratiği ve Facebook’un bünyesinde olan WhatsApp. Tanınan iletileşme pratiği, sonunda üst kuruluşundan da bariz izler taşımaya başlayacak. WhatsApp, artık kullanıcılarına platform üzerinden onlara reklam gösterecek.

WhatsApp’ın ‘Durum’ sekmesine reklamlar geliyor:

WhatsApp, 1,5 milyar insanın birçok nedenden ötürü kullandığı bir iletileşme platformu. Platform, münhasıran istediğimiz kişi yahut öbekle mesajlaşmayı ziyadesiyle kolay hale getirdiğinden bu kadar popülerleşmiş durumda. Gelgelelim Facebook, WhatsApp kullanıcılarının mesrur olmasından hoşnut değil üzere duruyor.

WhatsApp’a gelecek yeni güncelleme ile birlikte kullanıcıların hikaye paylaştıkları ‘Durum’ sekmesinde reklamlar gözükecek. Elbette bunu duyan kullanıcılar da Mark Zuckerberg’e ve Facebook’a öfkesini göstermekten geri kalmadı. Kimi kullanıcılar WhatsApp’ın reklam alması durumunda platformu terk edeceklerini söyledi.

Pekala WhatsApp kullanıcılarını bu kadar sinirlendiren şey nedir?

WhatsApp, 2012 yılında kullanıcılarına çok büyük iki kelam vermişti: Platformu gelir emelli kullanmamak ve kullanıcı verisi toplamamak. 2014 yılında 19 milyar dolara Facebook’a satıldığından bugüne kadar bu laf tutulmuştu. Gelgelelim o denli görünüyor ki artık bu sözlerin son kullanma tarihi geçti.

WhatsApp’ta reklam olacak olması demek, sırf reklamsızlık kelamının bozulduğu mealine gelmiyor. Bir platformda reklam varsa o platform tıpkı devranda kullanıcıların olgularını de topluyordur. Evet pratik gelecekte nasıl bir şeye dönüşecek? Para yekuna siyaseti daha da artacak mı? Bunu bize hengam gösterecek.

Ancak WhatsApp’a gelecek yeni güncellemeden mesrur olan bir taraf da mevcut: Reklam verenler. Belli başlı kullanıcıları maksat alan reklamlar küçük işletme ve teşebbüslerin tanınması için büyük bir fırsat doğurabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek