Facebook, Hala WhatsApp’a Reklam Koymayı Planlıyor

 Facebook, Hala WhatsApp’a Reklam Koymayı Planlıyor

Facebook’un bir vade evvel WhatsApp’a reklam ekleyeceği haberleri gündemi meşgul etmişti. Tüm bu haberlere karşın Facebook hala WhatsApp’a reklam koymadı. Yeni gelen habere nazaran ise şirket bu planlarından şimdi vazgeçmiş değil. 2018’de ortaya çıkan savların üzerinden uzunca bir müddet geçti, lakin Facebook yerkürenin en çok kullanılan iletileşme pratiğinden hala gelir elde edemiyor.

Bu bahiste Engadget’e açıklama yapan bir Facebook sözcüsü, durumlara eklenecek reklamların WhatsApp için uzun vadeli bir fırsat olduğunu doğruladı. Bu haber, birebir vakitte Facebook’un WhatsApp’a nasıl reklam getireceğini de gösteriyor. Şirket, durumlara ekleyeceği reklamlarla WhatsApp’ın geniş kullanıcı kitlesinden gelir elde edecekken, hangi reklamların gösterileceğini belirlemek için Facebook ve WhatsApp hesaplarını eşleştirmesini sağlayacak telefon numaralarını kullanacak. Malumat, Facebook’un reklam ekleme adımının iletileşme pratiklerini birleştirme planı tamamlandıktan sonra gerçekleştirileceğini belirtiyor.

Facebook, kullanıcı kaybedebilir

WhatsApp’da ne hengam reklam görmeye başlayacağımız hala bilinmiyor, lakin şirketteki kimi başkanlara nazaran bu türlü bir adım pek çok WhatsApp kullanıcısının Facebook hesaplarını kapatmasına neden olabilir. Planın şirket içinde tartışma yaratması ise sistemin çok da yakın bir vakitte gelmeyeceğini doğruluyor.

The Information’a nazaran, Facebook’un iletileşme altyapılarını birleştirmesi yıllar alacak. Bu da WhatsApp’ın yeni bir plan olmadıkça reklam göstermeyeceğini gösteriyor. Aslında Facebook’un WhatsApp’tan reklam geliri elde edememesi, beraberinde pek çok komplo teorilerini getiriyor. Pek çok beşere nazaran Facebook, WhatsApp’daki kullanıcı donelerini satarak pratikten gelir elde etmeyi tercih etmiş olabilir. Şirketin evvelki sabıkaları ise bu tezleri güçlendiriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın