Eski Kutup Yıldızı Thuban’ın Yıldız Çifti Olduğu Keşfedildi

 Eski Kutup Yıldızı Thuban’ın Yıldız Çifti Olduğu Keşfedildi

Alpha Draconis olarak isimlendirilen Thuban, Küçük Ayı ile Büyük Ayı takımyıldızları arasında yan alan Draco takımyıldızında konum alıyor. Ayrıca eski Mısırlılar tarafından kutup yıldızı olarak kabul edildiği düşünülüyor. Bilim kişilerinin yeni keşfi, Thuban’ın bir ikili yıldız sistemi olduğunu ortaya çıkardı.

Yaklaşık 4.700 yıl evvel, Mısırlıların piramitleri inşa ettiği dönemde Thuban, öteki yıldızların geceleri etrafında döndüğü ekseni oluşturuyordu. Birtakım araştırmacılar, piramitlerin bu nedenle direkt Thuban’a nazaran hizalanacak biçimde inşa edildiğini düşünüyor. Günümüzde ise Kutup Yıldızı, Yerküre ekseninin eğimi devranla değiştiği için Thuban’ın sağında kalan ve daha parlak bir yıldız olan Polaris olarak tanımlanıyor.

NASA gökbilimcileri, emeli dış gezegenleri gözlemlemek olan uzay teleskobu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) aracılığıyla eski kutup yıldızını ve daha birçoğunu izliyor. TESS, iki yıldır geceleri gökyüzünü 24×90 kademelik kesitler biçiminde gözlemliyor ve teleskop kısa mühlet evvel Thuban’ın tutulmalara uğradığını keşfetti.

Keşfe nazaran Thuban, aslında bir yıldız çifti ve çiftin büyük olan yıldızı güneşten 4 kat daha büyük, %70 daha sıcak ve yüzey sıcaklığı yaklaşık 9704 kademe. Gayrısı ise büyük yıldızdan beş kat daha sönük ve yaklaşık yarısı boyutunda. İki yıldız birbirine ortalama 61 milyon km mesafede dönüyor ve her 51 günde bir tam bir daire çiziyor. Gökbilimciler, daha evvel yıldızların yörünge yollarında tutulmaya uğradığına dair hiçbir kanıt bulamamışlardı.

Tutulmalar yalnızca 6 saat sürüyor ve bu nedenle Yerküre’den yapılan gözlemler o anları yakalayamıyordu. Ancak gökbilimciler artık Thuban’ın birbirinin önünden geçen ve tutulmaya yol açan en parlak yıldız çiftleri arasında olduğunu biliyorlar.

İşte Thuban’ın tutulma simülasyonu:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek