Eleştirmenler, The Gruge’ı Yerden Yere Vurdu

 Eleştirmenler, The Gruge’ı Yerden Yere Vurdu

Film yerküresinde birçok sinema, tekrar prodüksiyonlarıyla kendisini seyircisinin önüne tekrar çıkarmıştır. Bilhassa son periyotta de birçok tekrar imalat görme bahtı yakaladık: Tomb Raider, Aladdin, Ghostbusters bunlardan yalnızca kimileri.

Orijinali Japon imalatı Ju-on: The Grudge olan prodüksiyon, 2004 yılında Amerikalılar tarafından tekrar yapılmış velev dehşet sineması fanatiklerinin de nispeten beğenisini kazanmayı başarmıştı. Daha sonraki yıllarda devam sinemaları gelen bu kaygı klasiği tekrar yeniden uyarlandı fakat sinemanın puanları, sinemanın kendisinden daha müthiş gözüküyor.

Yine tekrar prodüksiyon The Grudge

Nicolas Pesce tarafından yazılıp yönetilen The Grudge, yeni yılın birinci gününde birçok devlette vizyona girdi. Girmesiyle birlikte negatif tenkit yağmuruna tutulması da bir oldu. Sinema; IMDb’de 4,2, Metacritic’te 37, Rotten Tomatoes’da ise %16 alarak yeni yıla epeyce tatsız bir başlangıç yaptı.

Peki, sinema eleştirmenleri sinema hakkında neler söyledi? The Hollywood Reporter’dan John DeFore, “Son devirlerde bu kadar çok jump-scare (korku sinemalarında seyirciyi aniden korkutmak için kullanılan teknik) sahnesinin başarısızlıkla sonuçlandığı bir sinema hatırlayamıyorum” tabirlerini kullandı.

Variety’den Owen Gleiberman, The Grudge’ın yeni versiyonunun, Japon endişe sinemalarının “artıkların”dan sair hiçbir şeye sahip olmadığını söyledi. Movie Nation’dan Roger Moore ise sinemanın müellifi ve direktörü Pesce’nin nispeten başarılı oyuncularla çalıştığını ama bu sinemadan sonra bu kadar başarılı oyuncularla çalışma ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

Tabii sinema hakkındaki tüm tahliller bu kadar olumsuz değil. The Los Angeles Times’dan Noel Murray, sinemanın birinci bir saatinin epeyce yavaş ilerlediğini ve bunda Pesce’nin sanat sinemalardan gelen kökenin tesirli olduğunu lakin sinemanın finale gerçek yükseldiğini ve özgününe yakın bir dehşet sunduğunu söz etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek