Ekran Yenileme Hızı ve Pil Tüketimi Nasıl Dengelenecek?

 Ekran Yenileme Hızı ve Pil Tüketimi Nasıl Dengelenecek?

2019 yılı, akıllı telefonlar için birçok yeniliğin yapıldığı değerli bir yıl olmuştu. Daha yüksek sayıda kameraların bulunduğu telefonları sıkça gördüğümüz dönemde en ilgi alımlı özelliklerden biri de cihazların ekranlarına getirilen yüksek ekran yenileme suratları olmuştu. Daha evvel gördüğümüz 60 Hz ve 75 Hz ekran yenileme suratlarının yanı sıra akıllı telefon üreticileri, daha yüksek ekran yenileme suratlarına ulaşmayı hedefledi ve amiral gemisi akıllı telefonlarının ekranlarında 90 Hz ekran yenileme suratı teknolojisini kullandı.

2020 yılındaysa akıllı telefon üreticileri, bu teknolojiyi çok daha ileri seviyelere taşımayı hedefliyor ve cihazların ekranlarının yenileme suratlarını artırmak istiyor. Çoklukla 120 Hz ekran yenileme suratlarına çıkmayı hedefleyen üreticileri gördüğümüz kolda 144 Hz ekran yenileme suratına ulaşmayı başaran şirketler de var. Yüksek ekran yenileme suratı, ilgi alımlı bir özellik olsa da bu teknolojinin pil ömrüne önemli bir tesiri bulunuyor. Bugünkü metnimizde yüksek ekran yenileme suratlarının bataryaya olan tesirinden bahsedeceğiz.

Yüksek ekran yenileme suratı nedir? 120 Hz neden 60 Hz’den daha güzeldir?

Ekran yenileme suratını, basitçe ekranınızın bir saniyede güncelleyebildiği manzara olarak anlatabiliriz. Yani 60 Hz bir ekrana sahipseniz bu sayı, ekranın saniyede 60 kere güncellenebildiği mealine geliyor. Bilhassa bilgisayarlarda oyun oynayan kullanıcıların ziyadesiyle dikkat ettiği yüksek ekran yenileme suratları, daha pürüzsüz ve yumuşak bir imaj sunar.

Yukarıdaki imajdan 240 Hz ekran yenileme suratının 60 Hz ekran yenileme suratından büyük farkı olduğunu net bir formda anlayabilirsiniz. Elbette şimdilik hiçbir üreticinin 240 Hz ekran yenileme suratına sahip ekran üretmek üzere bir planı yok lakin gelecekte bu suratlara ulaşabiliriz. 120 Hz yenileme suratına sahip bir ekran, standart 60 Hz ekranın sahip olduğunun iki katı kadar süratli güncellenir ve imgeler daha süratli yenileneceğinden hem imaj hem de performans olarak ekran daha uygun hâle gelir.

Yüksek ekran yenileme suratı, güç tüketimini ne kadar artırıyor?

Yüksek yenileme suratına sahip ekran tasarrufu, varsayım edilebileceği üzere batarya tasarrufunu artırabiliyor fakat bu durum bireyden şahsa değişiklik de gösterebiliyor. Kimi akıllı telefon kullanıcıları telefonlarının ekranını yüksek ekran yenileme suratı moduna aldığında pil ömrünün ziyadesiyle kısaldığını savunurken bazı kullanıcılar ise çok az bir değişiklik olduğunu belirtiyor.

OnePlus 7 Pro kullanıcılarının yaptığı bir testte, uçak modundaki akıllı telefon evvel 60 Hz ekran yenileme suratında, sonra ise 90 Hz ekran yenileme suratında kullanılıyor. Test sonucunda söylenene nazaran OnePlus 7 Pro’nun güç tüketimi, ekranın 90 Hz yenileme suratı modu açıkken yüzde 25 orantısında artış gösteriyor. Elbette bu durum, kişinin telefonu nasıl kullandığına ve cihazın art planında güç tüketen pratiklerine nazaran değişiklik gösterebiliyor.

Yüksek ekran yenileme suratına sahip akıllı telefonların güç tüketimi nasıl kısıtlanabilir?

OnePlus üzere yüksek ekran yenileme suratına sahip akıllı telefonlar üretmeyi hedefleyen birçok akıllı telefon üreticisi, bu duruma deva olması için kullanıcılara birtakım seçenekler sunarak güç tüketimi tartışmalarına bir nokta koyabilmeyi sağlıyor. OnePlus, ürettiği akıllı telefonlarında ekran yenileme suratları arasında geçiş yapabilmenizi mümkün kılıyor. Telefonu yüksek ekran yenileme suratlarında kullanırken pil tüketiminden şikâyetçiyseniz, bu formda bir hamle ile telefonu standart 60 Hz ekran yenileme suratına düşürebiliyor ve güç tüketimini azaltabiliyorsunuz.

Elbette 120 Hz yahut 144 Hz üzere yüksek ekran yenileme suratı teknolojileri şimdi yeni olduğundan akıllı telefon üreticilerinin şu anda bataryaları dengeleyememiş üzere durması pek alışılagelmiş. Gelecekte üreticiler, bu sorunun da üstesinden gelebilecek biçimde cihazlarının ekranlarını düzeltecek ve güç tüketimini kısıtlayacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek