EA, Battlefield V’e Linux Erişimini Engelliyor

 EA, Battlefield V’e Linux Erişimini Engelliyor

2018 yılında Electronic Arts tarafından yayınlanan ve yayınlandığından beri çıkardığı birçok güncelleme ile oyuncuların beklentilerini karşılayan Battlefield V, serinin son çıkan oyunu olarak şu anda zevkle oynanıyor. Lakin maatteessüf bu her bilgisayar oyuncusu için makbul değil.

Battlefield V; 20 Kasım 2018 tarihinde Windows, PlayStation 4, ve Xbox One platformları için çıkarıldı. Oyunu oynamak isteyen Linux kullanıcıları ise bir platform uyumlama programı kullanarak oyuna giriş sağladılar. Lakin bu yola başvuran oyuncular bir anda kendilerini kalıcı olarak erişim yasaklı halde buldular.

DXVK isimli evrak paketlerini kullanan oyuncular Electronic Arts’ın hile aykırısı sistemiyle aykırı düştü. Wine programı tarafından kullanılan DXVK Direct3D DLL belgeleri, bilinmeyen bir nedenden ötürü sistem tarafından hile araçları olarak saptandı.

Wine nedir?

Wine, Windows yazılımlarının Linux (ve Unix) işletim sistemleri üzerinde çalıştırılmasını sağlayan açık menşe kodlu bir tatbik katmanıdır. Her Windows yazılımını çalıştırması beklenebilecek bir program değildir. Hangi yazılımları çalıştırabileceği Wine’ın web sitesinden araştırılabilir.

Kullanıcıların erişimi neden engelleniyor?

Bu sorun Linux kullanıcıları için hudut bozucu olsa da mevzu hakkında daha evvel ihtar yapılmamış değil. DXVK girişiminin kendi sahifesinde evrakların tasarrufu ile ilgili yapılan açıklamada, çoklu oyunculu oyunlarda Direct3D belgelerine yapılacak bir müdahale ve suistimalin hile olarak algılanabileceği ve bu nedenle oyuncuların oyunlara erişiminin engellenebileceği açıkça belirtilmiş.

Forumlarda meseleden yakınan Linux kullanıcılarından biri Electronic Arts’a ulaşmayı başarmış ve şirketten şu karşılığı almış: “Merhaba. Hesabınız üzerine uygulanan yaptırımla ilgili bizimle muhabereye geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Yaptığınız hareket e-dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı, hilelerden faydalanmak ve geçersiz yazılım dağıtımı üzere ihlallere sebep olmuştur. Hesabınızı inceledikten sonra uyguladığımız yaptırımın iyi olduğu kararına vardık ve yaptırımı kaldırmayacağız. Teşekkürler.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek