Ana sayfa Foto Galeri Doğal afetlerde hayat kurtaran mobil uygulamalar

Doğal afetlerde hayat kurtaran mobil uygulamalar

Bildiğiniz gibi cep telefonlarımızı artık yalnızca iletişim aracı olarak kullanmıyoruz. Geliştirilen uygulamalarla oyunlar oynuyoruz, alışveriş yapıyoruz, toplantılara katılıyoruz, dil öğreniyoruz, günde kaç adım attığımızı takip etmekteyiz, tasarım yapıyoruz, nabzımızı ölçüyoruz, hatta su içmeyi unutmamak için hatırlatma uygulaması bile kullanıyoruz ama nedense hayatımızı kurtarabilecek acil durum uygulamalarını elimizin altında bulundurmuyoruz.

50
0

2020 senesinde yaşadığımız felaketlerin sonu gelmiyor. Tam bitti diyoruz, birinin yaralarını sarıyoruz, diğeri başlıyor. Son olarak cuma günü Ege Denizi’nde meydana gelen depremle sarsıldık ve ne yazık ki yine hazırlıksız yakalandık. Verdiğimiz kayıplara, yaşanan acılara neden olan ihmalleri hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu konu da hepimizin söyleyecek iki çift lafı var belki ama gelin bu yazıdaki önceliğimiz benzer doğal afetlerde bireysel olarak cep telefonlarımızla alabileceğimiz önlemler olsun.

Bildiğiniz gibi cep telefonlarımızı artık yalnızca iletişim aracı olarak kullanmıyoruz. Geliştirilen uygulamalarla oyunlar oynuyoruz, alışveriş yapıyoruz, toplantılara katılıyoruz, dil öğreniyoruz, günde kaç adım attığımızı takip etmekteyiz, tasarım yapıyoruz, nabzımızı ölçüyoruz, hatta su içmeyi unutmamak için hatırlatma uygulaması bile kullanıyoruz ama nedense hayatımızı kurtarabilecek acil durum uygulamalarını elimizin altında bulundurmuyoruz. Artık bu konu da bir farkındalığa sahip olmamız gerekmektedir. Çünkü binlerce tl’ye satın almış olduğumuz ve elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız, ihtiyaç anlarında hayatımızı kurtarabilecek araçlara kolaylıkla dönüşebiliyor. Bu yazımda sizler için tanıttığım uygulamaları muhakkak inceleyin, incelemekle de kalmayıp telefonunuza indirin.

Bridgefy: Bu uygulama, Bluetooth ile Bluetooth erişim alanınızdaki cihazlara bağlanabilmenizi sağlıyor ve her cihazı bir baz istasyonu olarak kullanarak daha fazla cihaza zincirleme bağlantıyla ulaşmanıza, mesajlaşabilmenize yardım ediyor. Normalde Bluetooth ile maksimum 100 metre mesafedeki cihazlara erişebiliyoruz ancak bu uygulama sayesinde kilometrelerce uzaklıktaki cihazlara da erişmek mümkün. Acil durumlar için muhakkak telefonunuza indirin, bir kenarda dursun.

Whistle: Herkes bilsin ama kimse kullanmak mecburiyetinde kalmasın dediğim uygulamalardan birisi de Whistle. Olası bir doğal afette, enkaz altında veya zorlu bir pozisyonda, tiz bir düdük sesiyle sesimizi duyurup birilerinin dikkatini çekmemize yardım ediyor bu uygulama. Telefonların hoparlörünü kullanarak çıkardığı yüksek sese rağmen minimum düzeyde şarj harcayan Whistle, zor durumdaki herkezin sesi olmaya hazır.

Firechat: İnternet bağlantısı olmadan anlık mesajlaşma olanağı sağlamayı başaran uygulamalardan biri Firechat. Birbirine 9 metre uzaklıkta bulunan her telefonunun baz istasyonu görevi gördüğü uygulamayı kullanan kişi sayısı artıkça kullanım alanı genişliyor. Bridgefy ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Güvendeyim: AKUT’un uygulaması olan Güvendeyim, deprem, sel ya da diğer acil durumlarda sevdiklerimizin güvende olup olmadığını öğrenebilmemiz için geliştirilmiş bir uygulama. Kullanmak için tek yerine getirmemiz gerekli olan, yakınlarımızın telefon numaralarını bu uygulamaya kaydetmek ve uygulama ekranındaki ‘Güvendeyim’ butonuna basmak. Bunu yaptığımızda kayıtlı olan tüm numaralara tahmini konumumuz SMS yolu ile anında iletiliyor. Eğer hala telefonunuzda yoksa hemen indirin, sevdiklerinizin de bu uygulamanın varlığında haberdar edin.

Güvendesin: Güvendesin, afet anında ihtiyacımız olabilecek bir çok özelliğe tek biyerden erişmemize imkan tanıyan bir uygulama. Çok yararlı, son derece başarılı bir uygulama ama ne yazık ki yalnızca iOS için geliştirilmiş. Çalışma yöntemine gelirsek; uygulamayı açtığımızda karşımıza çıkan “Güvendeyim” veya “Güvende değilim” butonlarını kullanarak daha önce tanımladığınız telefon numaralarına durumumuzu ve konumumuzu belirten bir kısa mesaj göndermemizi sağlıyor. Ayrıca; fener, zil ve 112 Acil kısa yolları da uygulamanın artı fonksiyonları.

Zello: Tam adı Zello PTT Walkie Talkie olan bu uygulama klasik telsizlerin çağdaş bir versiyonu. (Evet, oradaki PTT bildiğiniz PTT) Kullanımı için internet erişimi olması gerekmektedir. Bu bakımdan eksi bir puan alsa da yine de bas konuş işleviyle kolay bir biçimde sesli mesaj iletmeye yardım ediyor. Zello’da yakınlarımızı kapsayan gruplar oluşturabileceğimiz gibi herkese açık gruplara da giriş yapabiliyoruz ve anlık acil durum mesajlarımızı iletebiliyoruz.

Mesh Talk: internet ya da telefon şebekesi olmadan 3 km’lik bir alanda video, fotoğraf ve metin mesajı göndermeye olanak tanıyan Mesh Talk da veri paylaşımında ön plana çıkan uygulamalardan biri.

Red Panic Button: Acil durum butonu sayesinde seçtiğimiz kişilere SMS yolu ile konumumuzu gönderebilmemize olanak tanıyan bir uygulama da Red Panic Button. Bu uygulamanın en sevdiğim yanı, kırmızı panik butonuna daha rahat ulaşılabilmesi. Direkt telefonlarımızın ekranına ekleyebiliyoruz, hatta akıllı saatlerimize de entegre edebiliyoruz.

Life360: Bu uygulama da yakınlarımıza acil durumlarda uyarı ve konum bilgisi göndermemize yardımcı olan uygulamalardan biri. En güzel özelliği ise arama yapma olanağı bulamadığımızda, kolay bir biçimde kaydettiğimiz kişilere bildirim göndermesi.

112 Acil Yardım Butonu: Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlatılan 112 Acil Yardım Butonu uygulaması, bulunduğumuz konuma çok hızlı bir biçimde ambulans çağırmamıza yardım ediyor.

First AID-IFRC: Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlatılan bu uygulama da yaralanmalara hangi ilk yardım metodunu uygulamamız gerektiğini anlatan bir uygulama. Ayrıca muhtemel bir doğal afette ve acil durumlarda neler yapılması gerektiğine dair de detaylı bilgilendirmeler yapıyor. Merak edenler için hemen söyleyeyim, uygulamanın Türkçe dil desteği de mevcut.