Dağcılar, Everest’i Kış Aylarında Ölçeklendirmek İstiyor

 Dağcılar, Everest’i Kış Aylarında Ölçeklendirmek İstiyor

Tarih yaprakları Mayıs 1953’ü gösterdiğinde, Edmund Hillary ve Tenzing Norgay, Everest Dağı’nın tepesine ulaşan birinci dağcılar olarak tarihe geçti. Eskiye nazaran, bugün tabiri caizse yol geçen hanına dönen Everest Dağı, her yıl binlerce dağcıya hane sahipliği yapıyor.

Üç İspanyol ve iki Alman’dan oluşan beş kişilik bir dağcılık ekibi, 1993 yılından bu yana yani tam 27 yıldır Everest Dağı’nı ölçeklendirmeye çalışıyor. Nepal Dağcılık Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, ekibin kamp ortamına çıktıkları ve irtifaya alıştıkları tabir edildi. Hava koşullarının münâsib seviyeye gelmesinin akabinde harekete geçecek olan gözüpek dağcılar, kışın Everest’in planını çıkaran birinci küme olmak istiyor.

Şerpalıların onlara eşlik etmesi bekleniyor; lakin Nepal rehberlerinin kaçının bu göz korkutucu tırmanışa katılacağı konusunda şimdi bir karara varılmadı. Kurallar, kış aylarında Everest’in tepesine tırmanmayı engellemiyor; fakat şiddetli hava koşulları nedeniyle umumiyetle nisan yahut mayıs ayları tercih ediliyor. Ayrıyeten kışın bu devranında 8,850 metre yüksekliğeulaşabilen pek çokça dağcı bulunmuyor.

Geçtiğimiz yıl Nepalli yetkililer, Everest Dağı’na tırmanmak isteyen dağcılara daha sıkı kurallar koymuş ve çok az deneyime sahip olan dağcılara müsaade vermemişti. 2019 yılında çok ziyade dağcının hayatını kaybetmesinin nedeni olarak, tepe güzergahının sıkışık hale gelmesi gösterilmişti.

Everest Dağı’nın tepesine giden güzergah ana peder günü üzere:

Çekilen birtakım fotoğraflar, düzinelerce dağcının doruğa giden güzergahta jilet üzere dizildiklerini gösteriyordu. Velev bu yıl kimi beşerler tırmanışlarını tamamlamak için cesetlerin üzerine basmak zorunda kaldıklarını dahi bildirdi. Geçtiğimiz yılın haziran ayında Everest Dağı‘nda yapılan temizlikte yaklaşık 11 ton çöp toplanmıştı. Dağın eteklerindeki insan trafiğini azaltmaya çalışan Nepal hükümeti, koymayı planladığı yeni sınırlamalarla bu meseleye bir tahlil bulmayı umuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek