Çin’deki Salgına, Yeni Bir SARS Türü Virüsü Neden Olmuş

 Çin’deki Salgına, Yeni Bir SARS Türü Virüsü Neden Olmuş

Çinli bilim beşerlerine göre Çin’de düzinelerce kişisi tesiri altına alan ölümcül pnömoni salgını, şiddetli akut teneffüs yolu sendromu (SARS) ile birebir virüs ailesinden geliyor. Devletin yayın kuruluşu CCTV’ye göre Wuhan kentinde hastalık tespit edilen 57 kişinin 15’inde, yeni bir koronavirüs bulundu.

Virüsün tüm genom serisinin elde edildiği ve hastalardan birinden alınan bir numunenin elektron mikroskobu altında incelendiğinde tipik bir koronavirüs olarak görüldüğü bildirildi. Dünya Sıhhat Örgütü’ne (WHO) göre koronavirüsler, soğuk algınlığından, zatürre türevi SARS’a kadar çeşitli illetlere neden olan büyük bir virüs ailesi.

Hastalığın semptomları ateş, öksürük, velev böbrek yetmezliğine kadar değişebiliyor ve birtakım durumlarda ölümcül olabiliyor. Kimi koronavirüsler, beşerden insana kolayca bulaşırken, kimileri bulaşmıyor. SARS, 2002 ve 2003’te Asya’da ortaya çıkarak 37 devlete yayıldı. 8.000’den ziyade beşere bulaşan salgın, 774 kişinin irtihaline sebep oldu. Yeniden bir koronavirüs, birinci olarak 2012’de Suudi Arabistan’da ortaya çıkan ölümcül Orta Şark teneffüs sendromunu (MERS) ortaya çıkardı. MERS de yerküre çapında 851 kimseyi öldürdü.

Wuhan’daki yeni koronavirüs, SARS yahut MERS kadar ölümcül görünmüyor. Semptomları ateş ve teneffüs zorluğu olarak ortaya çıkıyor. CCTV’ye nazaran sekiz hasta düzgünleşti ve dünden bu yana vefat bildirilmedi. Yetkililer, beşerden beşere bulaştığı konusunda açık bir kanıt olmadığını ve sıhhat çalışanlarına virüs bulaşmadığını belirttiler.

Bazı hastalar, Wuhan’daki bir deniz eserleri pazarında çalıştıklarını ve pazarda kuş, tavşan ve yılan da dahil olmak üzere çeşitli canlı hayvanların satıldığını bildirdi. Virüsün hayvanlardan insanlara bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyor.

Virüs birinci sefer 12 Aralık’ta Wuhan’da tespit edildi ve o devirden beri illetten yekun 59 kişi öldü. Çinli sıhhat otoriteleri pazar günü yaptıkları açıklamada, 7 hastanın durumunun kritik olduğunu açıkladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek