Çin, Ay’ın Karanlık Yüzünden Fotoğraflar Yayınladı

 Çin,  Ay’ın Karanlık Yüzünden Fotoğraflar Yayınladı

Gezegenimizin uydusu Ay’ın karanlık yüzüne birinci kere iniş yapmış olan Çin’in Chang’e-4 uzay aracı, daha evvel hiç görmediğimiz manzaraları bizlerle paylaştı. Ay’ın görülmemiş yüzeyini gösteren fotoğraflar, geçtiğimiz sene Çin’in gönderdiği uzay aracı tarafından çekildi.

Ay’ın karanlık yüzüne başlayan maceranın 1. yıl dönümünü kutlamak için Çin, Chang’e-4 uzay aracının yakaladığı fotoğrafları yayınladı. Çağımızın en gelişmiş teknolojilerine sahip olan memleket sırf fotoğrafları da yayınlamadı, bunlarla birlikte uzay aracının topladığı ilmî dataları de paylaştı.

12 Ay günü boyunca data toplandı:

Chang’e-4’ün taşıdığı Yutru 2 rover’ı, Ay’ın karanlık yüzünde 350 metreden ziyade aralık kat etti. Araç, Ay yüzeyinde dolaşırken bir yandan fotoğraflar çekti öteki yandan da yüzeydeki kayaların yapılarını incelemek üzere çalışmalar gerçekleştirdi. Yutru 2 ve Chang’e-4, Ay’ın yörüngesine oturtulmuş bir uydu sayesinde araştırmacılar tarafından denetim edildi.

Çinli araştırmacılar, Ay’da 12 Ay günü boyunca data toplayarak büyük bir muvaffakiyet elde etti. Bir Ay gününün gezegenimizde 29 gün 12 saat 44 dakika olduğunu hatırlayacak olursak bu aracın neredeyse tam 1 yıl boyunca data topladığını çıkarabiliyoruz. Yani Ay’ın karanlık yüzü 2019 yılı boyunca incelendi ve araştırıldı.

Ancak Çin’in Ay’ın karanlık yüzüne duyduğu merakın eserleri sadece bununla sona ermeyecek. Çin, bu yılın ilerleyen vakitlerinde Chang’e-5 uzay aracını da Ay’a yollayarak uydunun merak edilenlerini daha kapsamlı bir formda araştırmaya devam edecek.

Chang’e-5 vazifesi ile birlikte gezegenimize Ay’ın yüzeyinden 2 kilogram yüzey materyalinin getirilmesi hedefleniyor. Şayet bu hikaye gerçekleşirse gezegenimize getirilen bu modüller, 1976 yılından bu yana Dünya’ya getirilen birinci ay materyalleri olacak.

Çin, 2030 yılında Ay’a bir üs kurma planını gerçekleştirmeden evvel uydumuzun radyasyon seviyelerini takip edecek ve yüzey materyallerinin örneklerini toplayacak. Ay’ın karanlık yüzü buz halinde su barındırdığından beşerler için yaşanabilir bir nokta olarak görülüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek