CES 2020’de Açıklanan 5 Yeni Google Asistan Özelliği

 CES 2020’de Açıklanan 5 Yeni Google Asistan Özelliği

Teknolojinin kalbi, CES 2020’de atmaya devam ediyor. Las Vegas, Nevada’nın mesken sahipliğinde gerçekleşen fuar, şu ana kadar pek çok yenilikçi teknolojiyi ve eseri bizlerle buluşturdu. Son yıllarda CES, Google ve Amazon’un ses denetimli dijital asistan pazarına hükümran olmak için savaştığı bir arena hizmeti görüyor. Google, sesli asistanına ekleyeceği yeni özelliklerle, giderek kızışan bu yarışmada bir adım öne çıkmak istiyor.

Dünyanın en çok tercih edilen sesli asistanlarından biri olan Google Asistan, her zamankinden çok daha akıllı ve yetenekli olacak. Haydi gelin, Asistan’ın kullanıcılara 2020 yılında sunacağı 5 yeni özelliğe daima birlikte bakalım.

Süratli Arama (Speed Dial)

Çoğu insan acil bir durumda arayabileceği telefonların listesini buzdolabına yahut öbür noktalara asar. Google Asistan’ın yeni özelliği, bu listeleri dijitalleştiriyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarına, tabletlerine yahut dizüstü bilgisayarlarına bu listeleri kaydettikten sonra, numaraya dokunarak yahut bir sesli komut vererek, Asistan’ın bu numarayı onlar için aramalarını sağlıyor.

Konut Halkı Notları (Household Notes)

Yapışkan notlar, hayatı daha kolay hale getiren tahlillerin başında gelir. Google, bu küçük not kağıtlarının dijital sürümüne Household Notes yani ‘Ev Halkı Notları’ ismini veriyor. Asistan, “Merhaba Google, bir not bırak…” dediğinizde, dilediğiniz cihazdaki bir ekrana konuttaki herkesin okuması için bir not koyuyor.

Zamanlanmış Aksiyonlar (Scheduled Actions)

Farklı günlerde, farklı vakitlerde uyanmanızı sağlayan sistemsiz bir programınız olduğunu varsayalım. Yatmadan evvel Home (Ev) pratiğini kullanabilir yahut Asistan’a termostatı açmasını, ışıkları açmasını ve kahve makinesini farklı devirlerde çalıştırmasını söyleyebilirsiniz. Böylelikle yataktan kalkar kalkmaz sıcacık bir kahve içebilirsiniz. 20’den ziyade akıllı cihazla koordinasyonlu olacağı açıklanan Zamanlanmış Fiiller özelliği, bu yılın ilerleyen devirlerinde kullanıcılara sunulacak.

Onu Oku (Read It)

Okumak alanına dinlemek istediğiniz değişik bir internet sahifesi bulduğunuzda, çabucak Google Asistan’a başvurabilirsiniz. Bir internet sahifesi açtığınızda “Hey Google, onu oku” dedikten sonra Google Asistan, o sahifedeki her şeyi doğal bir sesle size okuyacaktır. Sadece sahifedeki metne odaklanan özellik, 42 farklı diliçevirebiliyor.

Kapalılık Kontrolleri (Privacy controls)

Sesli asistanlar, bazen bir ifadeyi üzerlerine alınıp aniden etkin hale gelebiliyorlar. Google, sunduğu yeni kapalılık özellikleri sayesinde Asistan’ın isteğiniz dışında kaydettiği tabirleri anında silmenizi sağlıyor. Bunun için sırf “Hey Google, bu senin için değildi” demeniz yerinde.

Aynı komut, Asistan’ı bilerek bir şey sorduğunuzda yapılan bir kaydı da siliyor. ‘Sürekli Konuşma’ özelliğini aktifleştirdiğinizde, Google’ın saklamasını istemediğiniz her türlü konuşmayı kolay kolay silebilirsiniz. Google’ın ses datalarınızı nasıl işlediğine ait tercihlerinizi gözden geçirmek ve değiştirmek isterseniz, “Hey Google, ses verilerimi kaydediyor musunuz?” deyin. Akabinde Google Asistan, sizi ayarlar ekranına götürecektir. Bu kapalılık denetimlerininher ikisinin de şu anda kullanılabilir durumda olduğunu söylemiş olalım.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek