Buzulları Kurtarmak İçin Gezegen Soğutulabilir

 Buzulları Kurtarmak İçin Gezegen Soğutulabilir

Grönland’ın buz örtüsü, bildiğiniz üzere 2019 yılında rekor orantıda bir erime yaşadı. 1980 yılından bu yana süratle erimeye devam eden buz örtüsünde şu ana kadar 12,5 milyar ton buz eridi. Kestirim edilenden çok daha süratli artan bu erime nispetleri da bilim kişilerinin başlarında karanlık senaryolar oluşmasına yol açıyor.

Buz örtüsünün tamamının lakin yüzyıllar sonra eriyeceği varsayım ediliyor. Ama buz örtüsünde yaşanan bu kayıplar, sahil kesimlerinde yaşayan kişileri sel riski ile karşı zıdda getiriyor. Bilim kişileri da buzulları kurtarmak için planlar yapmaya devam ediyor. Araştırmacıların bu maksat için öne sürdüğü ve nispeten tartışmalı olan bir plan ise gezegeni soğutmak.

Grönland’ın buz örtüsü, dört bir yandan tehdit altında

Yükselen sıcaklıklar buzulları yukarıdan eritirken ısınan su da buzulların alttan erimesine sebep oluyor. Yüzeydeki ısınan suların buzullardaki çatlaklardan içeri sızması da buz örtüsünü daha istikrarsız bir hale getiriyor. Buz örtüsünün karşılaştığı bu tehditlerin ise gelecek yüzyılda daha da kuvvetli hale geleceği öne sürülüyor. Bilim kişileri, içinde bulunduğumuz yüzyılda su seviyesinin 10-20 cm kadar artabileceğini ileri sürüyor.

Bilim kişileri ise iklim mühendisliğinin Grönland üzerinde yaratacağı etkiyi ölçmek için birkaç araştırma yapmaya karar verdi. Araştırmacıların iklim mühendisliği olmadan varsayım ettiği birden fazla karanlık senaryo, iklim mühendisliği ile daha umut verici bir hal aldı. Çeşitli testlerden elde edilen sonuçlar, iklim mühendisliğinin buzullardaki erimeyi ve su seviyelerindeki yükselişi azaltacağına işaret ediyor. Bilim kişileri, iklim mühendisliği ile epeyce detaylı çalışmalarla Grönland’daki hava sıcaklığını 1.1 °C kadarazaltabilirler. Bu da buzullardaki erimeyi %20-32 nispetlerinde azaltabilir.

Ne yazık ki, buzullarda yaşanan erimenin büsbütün önüne geçmek için iklim mühendisliği yerinde değil. Buna ek olarak, hava sıcaklığında yapılan bu değişim yüzünden Dünya’nın gayrı ortamlarındaki iklim sistemi mahvolabilir. Ayrıyeten gezegeni soğutmak için yapılan bu çalışmaların kesilmesi durumunda aniden ortaya çıkan ve çok daha yıkıcı bir iklim değişikliğiyle de karşı zıdda kalınabilir. Bu nedenle, bu türlü bir girişime girilmeden evvel nispeten çokça düşünülmesi ve fikir beyan eden insanların sırf varlıklı memleketlerdeki sayılı bireyler değil, Dünya’da yaşayan bütün vatandaşların olması gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek