Bu Robot, Jüpiter’in Uydusunda Yaşam Belirtisi Arayacak

 Bu Robot, Jüpiter’in Uydusunda Yaşam Belirtisi Arayacak

Geçtiğimiz kasım ayında NASA’ya ilişkin Jet Propulsion Laboratory’de (JPL) hizmet yapan bilim kişileri ve mühendisler, Şark Antarktika buzullarının altında vazife yapan Bruie’yi (Buoyant Rover for Under-Ice Exploration) muvaffakiyetle test etti. Antarktika’da test edilen uzaktan kumanda denetimli araç, Jüpiter’in uydusu Europa’daki kalın, donmuş buz kütlelerinin altında ömür kanıtı arayacak.

Jupiter’in uydusu Europa’yı ziyaret edecek olan bir sonraki robotik sonda, 2025 yılında başlatılması planlanan Europa Clipper olacak. Birkaç yıl sonra Jüpiter’in yörüngesinde olacak olan bu uzay aracı, gezegenin uydusunu taramak ve haritalamak için Europa ile farklı açılardan karşılaşacak. Araştırmacılar, Europa’yı Güneş sistemimizdeki Yerküre dışı ömürın en yeterli adaylarından biri olarak görüyorlar.

Bruice, Antarktika’nın soğuk sularında yapılan testlerden muvaffakiyetle ayrıldı:

Gaz devini ziyaret edecek bir iniş aracının ne vakit vazifeye başlayacağı şimdi bilinmiyor. Buna karşın NASA mühendisleri, bu misyona yardımcı olacak teknolojiler geliştirdi. Girişimin önderlerinden olan JPL araştırmacısı Kevin P. Hand, girişim hakkında “Europa’nın okyanusunda yüzen geziciler ve öbür denizaltılar üzere araçları kullanmak, bir gün gerçekleştirmeyi umduğumuz şey için uzun vadeli bir vizyon. Bu öncü hizmetler, buzdan geçmek ve okyanusa ulaşmak için taban hazırlayacak” dedi.

Bruie girişiminin gelişimi 2017 yılından beri sürdürülüyor. İsminin açılımından da anlaşılacağı üzere yüzen bir araç olan Bruie, buz sahanlığında ilerlerken sensörleriyse data toplayacak. Kıtanın şark bölümünde Avustralya merkezli Casey İstasyonu yakınlarındaki O’Brien Körfezi buzullarının altında test edilen araç, test sırasında üçer saatlik üç farklı konuşlandırmadan muvaffakiyetle ayrıldı.

Dördüncü kritik testte ise araç, 42 saat 30 dakika boyunca buzun altında kaldı. Girişimin baş mühendisi Andy Klesh, gezgini bir dizüstü bilgisayar kullanarak sürdü. Hayli kavi koşullara sokulan gezici, yavaş lakin itinayla ilerlemeye devam etti. Araçta bulunan yerleşik kameraysa Antarktika buzullarının altında neler olduğunu gözler önüne serdi. Kayıtlara nazaran kıta, meraklı penguenlerin dışında hayli sade ve cansız görünüyordu. Buna karşın birkaç metre aşağıda deniz yosunlarına ve fotosentez bulgularına rastlandı.

Araştırmacılar, Europa’nın okyanusunu keşfedebilme potansiyeli olan girişim için ağır uğraş sarf ediyorlar. Münhasıran mühendislik açısından geliştirilmeye açık olan bu araç, ilerleyen yıllarda Jupiter’in uydusunda ömür kalıntıları olup olmadığını anlamamıza yardımcı olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek