BTK: Wikipedia Erişime Açılmadı, Çalışmalar Sürüyor

 BTK: Wikipedia Erişime Açılmadı, Çalışmalar Sürüyor

Yaklaşık son 3 yıldır Türkiye’de erişime örtük olan Wikipedia’nın tekrar açılmasını sağlayacak karar geçtiğimiz haftalarda Anayasa Duruşması tarafından açıklanmıştı. O karar 15 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı ve gözler BTK’ya döndü.

Kararın yayınlanmasının akabinde T24, Sputnik, BirGün ve Tele1 gibi haber sitelerinde “Wikipedia erişime açıldı” başlıklar atıldı. Fakat bu haberlerin başlıkları son radde yanıltıcı formda. Haber kirliliğinin önüne geçmek ismine kuruma ulaştık.

BTK yetkilileri: Karara ait fiili bir adım atılmadı, çalışmalar devam ediyor, açıklamayı BTK yapacak

BTK’nın her şeyden evvel bir devlet kurumu olduğunu ve türel bir kararın sonuca ulaşması için pek çok resmi prosedürün aşılması gerektiğini hatırlatmak gerek. Wikipedia’nın Türkiye’de engellenmesinin nedeni, hatırlayacak olursanız Türkiye Cumhuriyeti’ni terör örgütleri ile ilişkilendirilen içeriklerin bulunmasıydı. Bu içeriklerin düzenlenmesi talep edilmiş, Wikipedia gerekli düzenlemeyi yapmayınca yasaklanmıştı.

Anayasa Duruşması tarafından verilen kararda “içeriklerin hangi sebeplerle ulusal güvenlik ve kamu sisteminin korunması kapsamına” girdiğinin anlaşılamadığı belirtiliyor. BTK’nın bu karara ait adımları atması bekleniyor. Ama tekrar söylemek gerekirse BTK, şimdi Wikipedia’yı erişime açmak için fiili bir adım atmadı. Çalışmalar devam ediyor.

Erişim açıldığında ya da aksi istikamette bir karar alındığında BTK kamuoyuna açıklama yapacak. Biz de tüm gelişmeleri anbean takip edip sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu müddet zarfında toplumsal medyada yayılan kusurlu haberlere karşı tedbir almanızı tavsiye ederiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek