Brezilya, Hz. İsa’yı Eşcinsel Gösteren Netflix’e Savaş Açtı

 Brezilya, Hz. İsa’yı Eşcinsel Gösteren Netflix’e Savaş Açtı

Brezilyalı YouTube kanalı Porta dos Fundos tarafından çekilen bir güldürü sineması olan The First Temptation of Christ (İsa’nın Birinci Baştan Çıkarılışı), Hz. İsa’yı eşcinsel olarak tasvir ettiği için Güney Amerika devletinde tartışma konusu oldu. Yerkürede homofobinin en yaygın olduğu devletlerin başında gelen Brezilya, bilhassa muhafazakar Hristiyanları kızdıran bu sinemanın yasaklanmasını istiyor.

Benedicto Abicai isimli bir hakim, “İfade özgürlüğü mutlak değildir” sözlerini kullanarak, sinemanın dijital yayın platformu Netflix’ten kaldırılmasını talep etti. Kelam konusu talebi değerlendirmeye alan bir üst duruşmanın nasıl bir karar vereceği ise büyük merak konusu.

Brezilya’da iki milyon kişi, İsa’nın Birinci Baştan Çıkarılışı isimli sinemanın memlekette yasaklanması için imza vermişti. Ancak asıl tasa verici olan, bu reaksiyonun şiddet boyutuna varacak seviyeye çıkması. O denli ki; sinemanın ardındaki prodüksiyon şirketi, yakın hengam evvel molotof kokteylli atağa maruz kalmıştı. Neyse ki hadisede ölen yahut yaralanan olmamıştı. Şirketin Rio de Janeiro’daki ofisine saldıranlardan birinin Rusya’ya kaçtığı ve Interpol tarafından arandığı belirtiliyor.

Ekim 2018’de yapılan seçimlerde oyların yüzde 55’ini alarak Brezilya Devlet Yöneticisi seçilen şiddetli sağcı Jair Bolsonaro, daha evvel yaptığı bir açıklamada “Eşcinsel bir oğlum olsaydı onu sevemezdim” tabirlerini kullanmıştı.

Öte yandan Netflix, duruşmanın kararına ait şimdi bir tefsirde bulunmadı. Birebir şekilde filmi çeken Porta dos Fundos öbeği da sessizliğini koruyor. İsa’nın Birinci Baştan Çıkarılışı ya da orjinal ismiyle Especial de Natal Porta dos Fundos, bu yıl Memleketler arası Emmy Mükafatları’nde ‘En Yeterli Güldürü Filmi’ mükafatını kazanmıştı.

The First Temptation of Christ fragman

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek