Boston Dynamics’in Bilim Kurgu Filminden Fırlayan 9 Robot

 Boston Dynamics’in Bilim Kurgu Filminden Fırlayan 9 Robot

Robotlar ve yapay zekanın gelecekte insanlığı ele geçirip geçirmeyeceği konusu artık kısır birer tartışmadan ibaret. Biliyoruz ki bir yapay zeka bizi ele geçirecek kadar öz farkındalık sahibi olsa bile bunun için insansı bir vücuda muhtaçlık duymayacak. Tekrar de robotlar, yapay zekaya ait karanlık beklentilerin herkes tarafından anlaşılması için eksiksiz bir araç. Boston Dynamics isimli robot şirketi ise fantastik hikayelerden fırlamış üzere duran robotlar üretiyor.

İnsanlara çeşitli vazifelerde yardım etmeleri için tasarlanan robotlaryla Boston Dynamics, bilim kurguyu gerçek kılmaya başladı. Şimdilik bizi tehdit etmeselerde, şirketin ürettiği robotlar; geleceğimizi belirlemeye başladı.

Boston Dynamics robotları:

 • Spot
 • Handle
 • Pick
 • Atlas

Boston Dynamics Spot

 • Maksat: Çeşitli sensörlerle uzaktan ve inançlı bir biçimde çeşitli operasyonlar yaptırmak, yük taşıtmak, data toplatmak.
 • Sürat: 5,7 km/saat
 • Çalışma Vadesi: 90 dakika
 • Güç Kaynağı: Değiştirilebilir batarya.
 • Yük Kapasitesi: 14 kilogram

Boston Dynamics’in sevimli robot köpeği Spot, birden ziyade maksatla kullanılabilen küçük bir robot. Gerisinde dört adet donanım modülü taşıyan Spot’un yetenekleri, sahibinin isteğine nazaran değişiklik gösterebiliyor. Aslen uzaktan operasyonlar için kullanılan Spot, 14 kilogram tartıya kadar yük de taşıyabiliyor. Saf görünen bu küçük köpeklerin devranında bir araya gelerek kamyon çekmişlikleri de var.

360 kademe görüşü olan Spot, önüne çıkan nesnelerden yahut kişilerden kaçınıp yoluna devam edebiliyor. -20 radde ile 45 nokta arasında sağlamlığını koruyan Spot, tıpkı devirde nem ve toza dayanıklı bir yapıya sahip. Kişiselleştirilebilir bir yapıya sahip olan Spot, dilerseniz mekanik bir kol, dilerseniz gaz kaçağını tespit eden bir metan gaz dedektörü olabiliyor. Mythbusters efsanesi Adam Savage’ın Spot’u test ettiği medyayı buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Boston Dynamics Handle

 • Gaye: Kutu taşımak.
 • Sürat: 14 km/saat
 • Taşıma Suratı: Saatte 360 kutu
 • Kapasite: 15 kilogram

Özellikle depo üzere sahalarda epey kullanışlı bir robot olan Handle’ın asıl hizmeti, kutuları bir nahiyeden farklı bir nahiyeye aktarım etmek. Handle’da bulunan uzun mekanik kol ve öğrenme yeteneğine sahip görüş yazılımı, bir kesimde bulunan kutuların bölgesini, boyutunu algılayabiliyor ve kutuları birbirinden ayırabiliyor.

Bir depoya mal indirmek istediğinizde Handle, araçtaki kutuları alarak depoda belirtilen tarafa götürüyor. Bunun yanı sıra Handle, paletlerdeki kutuları depoya koyma yahut depodan palete kutu aktarım etme üzere hizmetleri de üstlenebiliyor. Tekerlekleri üzerinde hareket edebilen Handle, bu biçimde kutuları dilediğiniz uzaklıktaki bir ortama götürebiliyor.

Boston Dynamics Pick

 • Gaye: Kutu taşımak
 • Sürat: Hareketsiz
 • Taşıma Suratı: Saatte 720 kutu

Aynı Handle üzere kutu taşıma hizmeti gören Pick, Handle üzere hareketli bir robot değil fakat kendine has şık özellikleri bulunuyor. Sabit bir alanda değişken kutu tiplerini bir yana taşımaya yarayan Pick, Handle’dan çok daha süratli. Handle saatte 360 kutuyu farklı aralarda yanlara taşıyabiliyorken, Pick hareketsiz olduğu için bu sayıyı ikiye katlıyor.

Pick’te bulunan derin öğrenme algoritması, farklı tiplerdeki birçok kutuyu algılayabiliyor. Bu formda değişken kutu tiplerinin noktaları kolay ve süratli bir biçimde algılanarak taşıma süreci daha da süratli hale geliyor.

Boston Dynamics Atlas

 • Emel: Vücut hareketliliğinin limitlerini zorlamak
 • Sürat: 5.4 km/saat
 • Yük: 80 kilogram
 • Boyut: 1.5 metre

Bu vakte kadar yapılmış, kişiye en çok benzeyen robot olan Atlas, vücut hareketliliğinin hadlerini zorlamak için yapılmış bir araştırma girişimi. Atlas’ta bulunan geliştirilmiş denetim sistemi ve donanım öğeleri, bu robotun güç ve insan seviyesindeki atikliğini dengelemeyi başarıyor.

3D yazıcı ile basılan kesimleri sayesinde hafif bir yapıya sahip olan Atlas, bu sayede hem daha çevik hem de daha hareketli olabiliyor. Giderek daha da çok gelişen Atlas, günden güne daha farklı hareketler öğrenerek birebir bir insan üzere hareket edebiliyor. Tahminen de robotların insanlığı ele geçireceğinin düşünülmesine en büyük sebeplerden biri de Atlas’ın bu benzerliği olabilir.

Yukarıda saydığımız ana modeller dışında Boston Dynamics’in daha evvelden geliştirdiği ve bugün geliştirdiği robotların temelinin atılmasını sağlayan kimi prototip modeller de bulunuyor. Bu modeller, şu anda geliştirilmiyor olsa da bugünkü modellere ilham kaynağı oldular ve Boston Dynamics’in bugün ürettiği robotların atası konumunda duruyorlar.

Boston Dynamics’in eski prototip robotları

 • Big Dog
 • SANDFLEA
 • LS3
 • Wildcat
 • Spot Classic

Big Dog

Bu robotlardan birincisi ve en çok bilineni olan Big Dog, Boston Dynamics laboratuvarını terk eden birinci ayaklı robot. Epey büyük ve güçlü olan bu robot, aslen kavi topraklarda erlere yük taşıması hedefiyle üretildi. Neredeyse 1 metre uzunluğunda olan Big Dog, 110 kilo tartıya sahip. 150 kilogram yük taşıyabilen Big Dog, isminin hakkını verir biçimde üzerinde bu tartı varken 6.4 km/saat süratle koşabiliyor.

SANDFLEA

Sandflea, keşif için üretilmiş bir keşif robotuydu. Uzaktan kumandalı otomobil üzere yönetilebilen Sandflea, düz topraklarda işini pek âlâ yapıyordu gelgelelim robotun asıl hadisesi bu değil. Yüksek konumları de gözlemek için çok ülkü bir özelliğe sahip olan Sandflea, 10 metre yükseğe zıplayabiliyordu. Bu halde önündeki mahzurları hiçe sayan Sandflea, tam mealiyle küçük bir keşif aracı.

LS3

Legged Squad Support System ya da bilindik ismiyle LS3, dört ayaklı bir yük robotuydu. Beğenilmeyen taban koşullarında erleri takip etmek ve onların eşyalarını taşımak için epey ülkü bir robot olan LS3, ağır yer kurallarının üstesinden gelebiliyor.

WildCat

Dünya üzerindeki en süratli dört bacaklı robot olan WildCat, sahiden bu mevzuda tarih yazan bir robot oldu. Saatte 32 kilometre sürat yapabilen WildCat, bu suratı yaparken manevra kabiliyeti ve istikrarından de hiçbir şey kaybetmemesiyle ünlendi.

Spot Classic

Boston Dynamics şirketinin küçük köpek robotu Spot’un atası olan Spot Classic, dış ve iç mekan operasyonlarında görevlendirilecek dört ayaklı bir robot olarak planlanmıştı. Bugün Spot’ta görülen özelliklerin bir birçok, Spot Classic üzerinde test edilmiş ve başarılı olarak onaylanmış özellikler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın