Bluetooth Kulaklık Kullanmak Kansere mi Neden Oluyor?

 Bluetooth Kulaklık Kullanmak Kansere mi Neden Oluyor?

Tertipli bir formda katlayıp cebimize koyduktan sonra, gizemli bir formda kendini kördüğüm yapmayı başaran kablolu kulaklıklardan hepimiz bıkmıştık. Sonra hepimizin düşü gerçek oldu ve o hudut bozucu kabloları ortadan kaldıran Bluetooth kulaklık ortaya çıktı. Birinci devirler büyük boyutlarda olan Bluetooth kulaklık giderek küçüldü ve artık tam istediğimiz uzunluklara ulaştı.

Sony, JBL, Beats üzere ses sistemleri konusunda tecrübeli markalar büyük Bluetooth kulaklıklarla başladıkları maceralarına, cebimize sığacak kadar küçültülmüş Bluetooth kulaklıklarla devam ediyorlar. Apple da bu yarıştan geri kalmayarak kendi Bluetooth kulaklığı olan Airpods ile piyasayı hareketlendirdi fakat bu kadar kablosuz ilişki kişilerde birtakım endişelere neden oldu.

Kablosuz teknolojiler her geçen gün daha da yaygınlaşıyor olsa da, Bluetooth kulaklık dimağımıza çok yakın bir noktada çalıştığı için beşerler bu hususta gergin durumdalar. Direkt olarak dimağa gidiyor olan dalgaların kansere neden olabileceği ya da dimağ fonksiyonlarına zarar verebileceği düşünülüyor. Bu mevzuda yapılmış kimi ilmî araştırmalar da mevcut.

Bluetooth kulaklık tehlikeli mi?

Bluetooth kulaklık ile ilgili kuşkular herkesin aklında olsa da uzmanlar yakın devirde bahse ilmî açıdan yaklaştılar. Biyokimyacı Jerry Phillips, Medium sahifesinde bu mevzuyla ilgili bir yazı kaleme aldı ve elektromanyetik yerlerde yaşanan aktivitelerin insan DNA’sına yaptığı hasarlardan bahsetti. Kesin olmamakla birlikte, bu alan aktivitelerinin kişilere zararının mümkün olduğunu açıkladı.

Bluetooth kulaklık ile ilgili duyulan kaygının sebebi, kulak kanalına yerleştiriliyor olması ve böylelikle dimağ dokularının yüksek radyo frekans seviyelerine maruz kalması. Radyo frekanslarda bulunan radyasyon seviyesinin insan sıhhatine ve hücre dokularına verdiği zarar ile ilgili kesin bir kanıt yok. 2015 yılında 200 bilim kişisinden oluşan bir ekibin Birleşmiş Milletler ve Yerküre Sıhhat Örgütü’ne ilettiği raporda, iyonlaşmayan elektromanyetik yerlerin insan sıhhatine tesirleri konusunda kaygı duydukları belirtiliyor.

2015 yılında Bluetooth kulaklık tasarrufu bu kadar yaygın olmadığı için açıklanan raporda Bluetooth cihazlardan ve kulaklıklardan bahsedilmiyor. Raporda bahsedilen elektronik manyetik sahalar Wi-Fi cihazları, akıllı teknolojik aletler, bebek telsiz ve monitörleri, yayın antenleri üzere pek çok elektronik cihazın etrafa yaydığı iyonlaşmayan elektromanyetik ortamlardır.

İyonlaşmayan manyetik alan, kısaca EMF’nin Memleketler arası Bilim Temyiz Yöneticisi olan Elizabeth Kelley, Business Insider isimli Amerikan haber sitesine yaptığı açıklamada, iyonlaşmayan elektronik yerlerin her tarafta bulunduğunu ve Bluetooth başta olmak üzere öteki tüm asıllardan yayılan radyasyon konusunda önemli kaygıları olduğunu, söylüyor.

Bluetooth kulaklık tehlikeli lakin…

Tüm bu açıklamalar ışığında söylenebilir ki, Bluetooth kulaklık en az sair kullandığımız kablosuz temaslı cihazlar kadar tehlikeli. Lakin tam olarak kanıtlanmış bir durum şimdi yok velev birçok bilim kişisi cep telefonlarından, tabletlerden ve Bluetooth teknolojisi ile çalışan cihazlardan yayılan radyasyonun dozunun son kademe az olduğunu ve tehlikeli olup olmadığını söylemek için kesin kanıtlar olmadığını söylüyor.

Konu üzerine araştırmalar yapan Amerikan Kanser Derneği yaptığı bir açıklamada, kelam konusu cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların insan hücrelerine direkt müdahale edebilecek ve kansere neden olabilecek kadar güçlü olmadıklarını ve bu türlü bir güce sahip olamayacaklarını, açıkladı.

Kablosuz teknoloji ile çalışan elektronik cihazlardan yayılan radyasyon ve elektromanyetik dalgalar bildiğimiz, korkutucu radyasyon tipinden daha farklılar ve DNA’ya müdahale edecek güçte değiller. DNA kırabilecek kadar kuvvetli olan radyasyon dalgaları güçlü X ışınları, gama ışınları, mor ötesi ışınlar ve güneşten direkt olarak gelen ışıktır.

Bluetooth kulaklıklar ya da başka kablosuz teknolojilerle kıyaslandığı hengam cep telefonlarını telefon görüşmesi sırasında kulağımıza götürmek çok daha çokça radyasyon almamıza sebep oluyor. Yani Bluetooth kulaklıktan daha zararlı olan, elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarıdır.

Deney faresi değilseniz, korkmanıza gerek yok:

Yapılan çalışmalar bluetooth kulaklık ile ilgili kesin bir tehlike kanıtlayamıyor ancak cep telefonu üzere gayri cihazlar konusunda kaygılar hala devam ediyor. Tekrar de ABD Ulusal Toksikoloji Programı’nda yapılan bir araştırma gösteriyor ki, her gün bir insan kadar cep telefonu radyasyonuna maruz kalan deney faresinin dimağında ve kalbinde tümör oluşumları başlıyor. Daha da ilginci bu durum sadece erkek fareyi etkiliyor, dişi üzerinde net bir tesir saptanabilmiş değil.

Korkutucu üzere görünen deney farelerinin durumu, insan için tam olarak bir meal söz etmiyor. Zira denetimli bir ortamda deney faresinin aldığı radyasyonla, insanın bir günde tam olarak aldığı radyasyon seviyesi belirlenemiyor ve bunun kıyaslanması net olarak yapılamıyor.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın 10 yıl süren ve 13 devlet çapında yaptığı cep telefonu ve radyasyon arasındaki ilgiyi gösteren çalışma, cep telefonu tasarrufu ve dimağ tümörü arasında net bir münasebet saptayamadı gelgelelim gayri bilim kişilerinin çalışmaları dimağ tümörü olan kişilerin ağır cep telefonu kullanıcıları olduğunu gösteriyor. Yani her cep telefonu kullanıcısının dimağ tümörü yok ancak birden fazla dimağ tümörü sahibi ağır cep telefonu kullanıyor.

Tüm yapılan çalışmalar kapsamında söylemek gerekiyor ki, asla kanıtlanmış bir tehlike yok lakin az da olsa cep telefonu ve Bluetooth kulaklık tasarrufunun tehlikeleri bulunuyor. Bluetooth kulaklık konumuna klasik, kablolu kulaklık kullanmak sizin cep telefonunuzla aranıza bir aralık koyacak ve en azından müzik dinlerken direkt olarak elektromanyetik dalgalara maruz kalmayacaksınız.

Unutulmaması gereken bir nokta da havada uçuşan dalgalardan fazla, kulağınıza direkt olarak aldığınız yüksek desibelli müziğin iç kulağa verdiği zarardır. Bluetooth ya da kablolu kulaklık olsun, uzun mühletler ağır bir biçimde müzik dinlemek en düzgün ihtimalle kulak çınlamasına, en makûs ihtimalle uzun mühlet sonra işitme kaybına neden olacaktır. Sonunuz işitme cihazı kullanmak olsun istemiyorsanız, kulaklıkla müzik dinleme sürenizi murakabe altında tutmanızda yarar var.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek