Bir Ekran Kartı, Nvidia GeForce RTX 2080 Ti’ı Alt Ediyor

 Bir Ekran Kartı, Nvidia GeForce RTX 2080 Ti’ı Alt Ediyor

ABD merkezli teknoloji devi AMD, son birkaç yıldır bilgisayar kolunun en tanınan ismi haline geldi. Şirket, mahsusen ürettiği Ryzen serisi işlemcilerle tüketicilerin dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Velev işlemci dalını yıllardır elinde tutan Intel‘i bile geçmeyi başaran AMD, eserleriyle tam not almayı başardı. Daha da kıymetlisi AMD, kola damga vurmaya devam edecekmiş üzere görünüyor.

Bilgisayar dalında ekran kartları, en az işlemciler kadar kıymetli bir alana sahip. AMD, bugüne dek pek çok ekran kartı üretti lakin bu ekran kartları, kolun parlayan yıldızı olan Nvidia’nın ebediyen gerisinde kaldı. Ama artık, AMD’nin ürettiği sav edilen gizemli bir ekran kartı, Nvidia’nın en kıymetli eserlerinden bir adedini arkada bırakmayı başardı.

Gizemli ‘AMD’ ekran kartı, başları karıştır

Nvidia, Eylül 2018’de duyurdu GeForce RTX2080 Ti modeli ile piyasanın en güçlüsü olduğunu ispatladı. Ama artık “OpenVR Benchmark” isimli bir platformda, Nvidia’nın GeForce RTX 2080 Ti modeli, AMD tarafından alt edildi. Platform üzerinde yapılan bir testte, GeForce RTX 2080 Ti’nin 80 fps alırken AMD’nin gizemli ekran kartı, tam 103.3 fps alabiliyor. Bu istatistik, AMD’nin en azından kağıt üzerinde Nvidia’nın önüne geçtiğini gösteriyor.

Testlere nazaran AMD, sahiden de Radeon serisine yeni bir ekran kartı üzerinde çalışıyor olabilir. Fakat OpenVR testinde baş karıştıran kimi noktalar var ve bu noktalar, yapılan testlerde bir kusur olabileceğini, laf konusu ekran kartının AMD’ye ilişkin olmayabileceğini düşündürüyor. Başkaca Nvidia’nın geçmiş devirlerdeki stratejisi düşünüldüğünde, bu ekran kartının Nvidia‘ya ilişkin olma mümkünlüğü biraz daha yükseliyor üzere görünüyor.

Söz konusu OpenVR testi, bu ekran kartını bir AMD “Ryzen 7 4800H” işlemciyle bağdaştırıyor. Yani bu ekran kartının kullanıldığı bilgisayar, AMD’nin yeni nesil işlemcilerinden güç alıyor. Buraya kadar her şeyin olağan olduğunu söz edebiliriz. Lakin AMD, bugüne kadar ürettiği tüm harici ekran kartlarını “AMD Radeon RX” olarak tanımlıyordu. Gelgelelim gizemli ekran kartında bu türlü bir durum yok. Bu da AMD’nin gizemli ekran kartının, dahili bir model olabileceğini düşündürüyor.

  • Not: Dahili ekran kartları, daha çok dizüstü bilgisayarların anakartına yerleştirilmiş olan varyantlar olarak düşünülebilir. Lakin harici ekran kartları, bugün pek çok masaüstü bilgisayara hayat veren ve büyük boyutlara sahip olan modelleri tabir etmektedir.

AMD’nin Ryzen 7 4800H modeli, bir mobil işlemci ve şimdi piyasaya sürülmedi. Gelgelelim ilerleyen devirlerde bu işlemcinin kullanıldığı dizüstü bilgisayarlar, tüketicilerle buluşmaya başlayacak. Pekala AMD bu denli güçlü bir ekran kartı ürettiyse, bu kartı neden dizüstü bilgisayar üzere hudutlu bir güç altında test ediyor? Başkaca AMD neden her iki yeni eserini birebir anda test ederek sonuçlardaki hata mümkünlüğünü biraz daha yükseltiyor?

Bu gizemli ekran kartına Nvidia cephesinden yaklaştığımız vakit, şirketin geçtiğimiz periyotlarda de benzeri bir taktik uyguladığını, piyasaya sürmediği ekran kartlarını benchmark testleri ile ortaya çıkardığını aslında biliyoruz. Başkaca AMD, pek çok iş ortağına yeni nesil Ryzen 7 4800H örneği gönderdi ve bilgisayar üreticileri, bu işlemciyi test etmeye başladılar. İşte bu ekran kartının Nvidia’ya ilişkin olabileceğini düşündüren ana neden de bu.

Nvidia cephesinde yaşananlar bunlarla da hudutlu değil. Kısa bir müddet evvel Asus, Nvidia tarafından üretilmiş olan gizemli bir ekran kartını test etti. Ayrıyeten teknoloji üreticileri, piyasaya sürmeden evvel test ettikleri eserlerin kimlik haberlerini gizleyebiliyorlar. Hal bu türlü olunca da laf konusu eserler, benchmark testleri tarafından akıllıca algılanamayabiliyor. Münasebetiyle bu türlü bir durum da bu gizemli ekran kartıyla ilgili sırrı açıklıyor olabilir.

Tüm bu modüller birleştirildiğinde, laf konusu gizemli ekran kartının Nvidia’ya ilişkin olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu görüyoruz. Lakin elbette bu durumun bir dimağ fırtınası olduğunu, laf konusu ekran kartının kağıt üzerinde AMD’ye ilişkin olarak göründüğünü tabir etmek gerekiyor. Her ne olursa olsun 2020 yılı, Nvidia GeForce RTX 2080 Ti’den daha güçlü bir ekran kartının piyasaya sürüleceği bir yıl olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek