Bir Çift Yıldızın Çarpışması, Dünya’dan Görülebilecek

 Bir Çift Yıldızın Çarpışması, Dünya’dan Görülebilecek

Sagitta takımyıldızında yan alan V Sagittae isimli çift yıldız, geçtiğimiz yüzyıl boyunca 10 kat parlaklaştı. Bu yüzyılda iki yıldız çarpışacak ve bu sefer o kadar çok parlayacaklar ki, patlamaları çıplak gözle görülebilecek. V Sagittae, hayatının son evresindeki soğuk bir yıldızdan (beyaz cüce) ve onun yaklaşık dört katı büyüklüğündeki vesair yıldızdan oluşuyor.

Birbirlerinin etrafında dolaşan iki yıldız, yavaş yavaş birbirine yaklaşarak çarpışmaya hazırlanıyor. Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden Bradley Schaefer ve meslektaşları, yıldız çiftinin 1890’dan bu yana çekilen fotoğraflarını incelediler ve o vakitten beri gitgide daha da parlaklaştıklarını keşfettiler. Bu parıltıyı modellediklerinde, iki yıldızın süratle birbirine yaklaşmaları ve birbirlerinin etrafında daha süratli dönmeleri gerektiğini fark ettiler.

Araştırmanın sonucunda, V Sagittae yıldızlarının 2083 yılında çarpışarak muazzam bir patlamaya neden olacağını hesapladılar. Schaeffer, çalışmasını 6 Ocak’ta Hawaii’de gerçekleşen Amerikan Astronomi Derneği içtimasında sundu. Shafer, basın içtimasında, “V Sagittae’nin kaderi kaçınılmaz. Takvimlerinizi ayarlayın.” dedi. Yıldızlar, son haftalarında büyük, tek bir yıldız üzere görünerek parlayacak ve ortadan kaybolacak.

Ortaya çıkacak olan patlama muhtemelen gece gökyüzündeki tüm yıldızları gölgede bırakacak. O denli ki; en parlak yıldız olan Sirius ve hatta Venüs gezegeni kadar parlak olabileceği düşünülüyor. Bu parlaklık yaklaşık 1 ay sürecek ve daha sonra sönmeye başlayacak.

Schaeffer, “1604’teki Kepler’in Supernovası’ndan bu yana gökyüzünde muvakkat bir ışık parlaması olmadı. Hafif ışık kirliliği olan kentlerden fark edebilecek ve orada yeni bir yıldız olduğunu göreceksiniz.” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek