Bir Balık, Açık Artırmada 11 Milyon Liraya Satıldı

 Bir Balık, Açık Artırmada 11 Milyon Liraya Satıldı

Japonya’da yeni yılı kutlamak maksadıyla her yıl klâsik olarak bir balık mezadı açılıyor. Bu sene de yeni yılı kutlamak için Tokyo’da bulunan Toyosu Balık Pazarında açılan mezatta birçok balık satıldı lakin aralarından biri, bu sene gerçekleştirilen klâsik balık mezadı aktifliğinin en pahalı balığı olmayı başardı. Sabah saat 05.00 sularında başlatılan balık mezadındaki onlarca balık kıran kırana geçen bir açık artırmada satışa sunuldu ve bunların arasından en yüksek fiyat bir orkinos balığına verildi.

Mavi yüzgeçli bir orkinos balığı, 193,2 milyon Yen’e (yaklaşık 11 milyon TL) alıcı buldu. Kıran kırana geçen açık artırmanın akabinde satılan mavi yüzgeçli orkinos balığının kilosunun 276 kilogram olduğu belirtildi. Japonya’nın kuzeydoğusundaki Aomori eyaletinde bulunan bir balıkçı teknesinin yakaladığı orkinos balığının kilosunun fiyatının yaklaşık 700 bin Yen (yaklaşık 39 bin TL) olduğu açıklandı. Açık artırmayı kazanan kişi ise Kiyoshi Kimura oldu.

Satın alma rekoru Kimura’da

Japonya’da bu sene gerçekleştirilen mezadın en pahalı satın alımını gerçekleştiren isim olan Kiyoshi Kimura, yıllardır yapılan mezatlarda orkinos balıkları için verdiği rekor teklifler yüzünden “Ton Balığı Kralı” olarak biliniyor. Balık restoranı işletmecisi Kiyoshi Kimura, bu sene 193,2 milyon Yen’e satın aldığı balık ile Japonya’nın en pahalı 2. satışını gerçekleştirmiş oldu. 2020 yılının rekorunu kıran Kimura’nın birinci kazandığı açık artırma bu değil.

2020 yılının en pahalı satın alımını gerçekleştiren ve Japonya tarihinin en pahalı 2. satışının başrolü olan Kimura, devlet tarihinin en yüksek fiyatlı satışının da başrolüydü. Geçen sene gerçekleştirilen açık artırmada yeniden bir orkinos balığı satın alan Kiyoshi Kimura, devlet tarihinin en yüksek satış fiyatı olan 333 milyon Yen (yaklaşık 18,5 milyon TL) ödemişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek