Bilime Göre Zenginlik Fazladan 9 Yıl Ömür Sağlıyor

 Bilime Göre Zenginlik Fazladan 9 Yıl Ömür Sağlıyor

Kişilerin hangi kurallarda daha uzun yaşadığı, ömrün ne kadar uzatılabileceği üzere sorular, yıllardır bilimin karşılık aradığı ancak kesin karşılıklara ulaşması çetin olan hususlar olarak önümüze çıkıyor. Gördüğümüz kadarıyla sıhhatine dikkat eden, varlıklı denebilecek ve gerilimden uzak olan kişiler, bu üç özelliğe sahip olmayan kişilere nazaran biraz daha uzun yaşıyorlar.

Bahsi geçen genellemeyle ilgili yürütülen bir araştırma, varlıklı kişilerin başka kişilerden ne kadar uzun yaşadığını ortaya koyuyor. Olağan bu araştırma herkes için birebir sonucu verecek diye bir şey yok ancak araştırma sonucunda ortalama bir müddet elde edilmiş ve aslında sonucun nedenleri çok mantıklı görünüyor.

Zenginlik ve yüksek ömür kalitesi, uzun yaşama talihini artırıyor:

Varlıklı olmak, günümüzde sağlıklı yaşamak ve gerilimden uzak kalmakta kıymetli rol oynuyor. Bir insanın finansal özgürlüğe sahip olarak yaşlanması ve hayatını devam ettirmesi, onu gelecek telaşı ve sıhhatiyle ilgilenememe üzere meselelerden uzak tutuyor. Haliyle bireyin ömrünün ortalamadan daha yüksek olma mümkünlüğü bir epey artıyor.

Journal of Gerontology’de yayınlanan ilmî bir çalışmada 10 yıl boyunca Birleşik Krallık ve ABD’den elde edilen doneler, kişilerin toplumsal ve ekonomik faktörlere nazaran ne kadar yaşadıklarını, yaşlanınca ne kadar sağlıklı olduklarını ortaya koyuyor. Çalışmayı yürüten epidemiyoloji profesörü Dr. Paolo Zaninotto, bahisle ilgili açıklamalarda şu bulundu: “Elde ettiğimiz sonuçlara nazaran sosyo-ekonomik eşitsizliklerin manisiz bir yaşama olan tesiri ABD ve Birleşik Krallık’ta emsal boyutlarda lakin iki devlette de her yaş öbeğinin en büyük sosyo-ekonomik avantajı zenginlik.”

Zenginler, ortalama 9 yıl daha uzun yaşıyor:

Araştırma, yaşlandıkça hayat kalitesinin sıhhati ne ölçüde etkilediğini ortaya koydu. Olgulara nazaran ABD ve Birleşik Krallık’taki zengin beşerler, 50 yaşından itibaren 31 yıl daha ömürlerine devam etmişler. Bu ekstra hayat mühleti, fakir kısımlarda 22-23 yıl kadar olmuş.

Araştırma, hepimizin kimi kıymetli şeylerin farkına varmasını sağlayabilir. Tahminen de ne kadar ağır olursak olalım ya da maddi durumumuz ne durumda olursa olsun; elimizden geldiğince sıhhatimiz için küçük adımlar atmalı ve kendimize devir tanımalıyız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek