Bilim İnsanları, Cansız Sistemlere Hesap Yaptırmayı Başardı

 Bilim İnsanları, Cansız Sistemlere Hesap Yaptırmayı Başardı

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacı Juan Pérez-Mercader, kişilerin kuşlara özenerek uçak yapmasına benzeri şekilde biyolojik hücreye bakıp onun işlevlerini alanına getirebilecek cansız sistemler geliştirmeye çalıştı. Pérez-Mercader ve meslektaşı Marta Dueñas-Díez, cansız kimyasal bir sistemin canlı hücrenin işlevlerini taklit edip etmeyeceğini inceledi.

Veriyi sürece formu ve hesap yapma şekli, biyolojik hücrelerin en kıymetli özellikleri arasında mekan alıyor. Araştırmacılar, çalışmalarıyla birlikte cansız kimyasal sistemlerin de hesap yapabileceğini gösterdiler. Kimyasal bir Turing Makinesi de denilen bu sistem, damıtılmış suyun konulduğu kolay bir deney kabı ile iş görmeye başlıyor.

Turing Makinesi esas olarak karmaşık matematiksel hesapların muayyen bir düzenek tarafından yapılıp yapılamayacağı sıkıntısına odaklanıyor:

“Kâğıt üzerinde makine” diyebileceğimiz bu sanal düzenek, bir bilgisayarın ne yapabileceğine ve nasıl çalışabileceğine ait bir model oluşturuyor. Makine, semboller dizisini girdi olarak tek tek okuyor ve bunlara tekabül eden bir çıktı serisi oluşturuyor.

Girdi olarak kullanılan semboller bir alfabe oluşturur ve bir lisan oluşturmak için kullanılabilir. Bu da bilgiyi temsil eder. Sıradan bir bilgisayarın bilgiyi elektronik bir biçimde işlediğini belirten Pérez-Mercader, kendi yarattıkları sistemin tıpkı süreci kimyasal biçimde yaptığını belirtiyor.

Kimyasal Turing Makinesi, damıtılmış su ve pH’ı denetim eden kimi bileşenlerden oluşuyor. Tıpkı matematiksel Turing Makinesi gibi o da kelime girişi yapılınca çalışıyor. Bizim moleküler makinemiz, DNA ve RNA’da depolanan kendi bilgisini ribozom isimli küçük organel aracılığıyla kullanıyor. Örneğin DNA ve RNA, sizin hücrenize göz renginizin ne olacağını söylüyor.

İlk ömür formlarının doğal yollardan oluşmuş kimyasal bilgisayarlar kullanmış olabileceğini belirten Pérez-Mercader, bunun için ekzotik bileşenlere (doğallaştırılmamış yabancı bitki ya da hayvan) gereksinim duyulmadığını söylüyor. Turing Makinesi’ni oluşturmak için kimyasal bir lisana muhtaçlık duyan bilim kişileri, “L3” ismi verilen ve hâlihazırda var olan bir Turing Makinesi lisanını kullanmışlar. Bu lisan; “a”, “b” ve “c” harflerinden oluşuyor ve dildeki sözler, harflerin alfabetik dizilimdeki eşit kombinasyonlarından (abc ya da aabbcc gibi) meydana geliyor.

Bu Turing Makinesi’nin, lisandaki muteber ve geçersiz sözcükleri de ayırt edebilmesi gerekiyor. Bunu yapabildiği durumlarda, bilgisayarın daha umumi sorunları de çözebileceği belirtiliyor. Bilim kişileri, kendi kurdukları düzenekte, L3 lisanında geçersiz olan sözcük dizilimleri oluşturulduğunda düzeneğin reaksiyon vermediğini ya da geçerli sözcüklerden farklı reaksiyonlar verdiğini keşfettiler.

Araştırmacılar, bu kimyasal sistemin bir algoritma çözdüğünü düşünüyorlar. Harflerin dizilimini ayırt edebilen ve bunların L3 lisanındaki olup olmadığını söyleyebilen bir düzenek, kimyasal Turing Makinesi olarak nitelendiriliyor. Pérez-Mercader, makinenin daha karmaşık meseleleri çözme yeteneğine kavuşabileceğini ileri sürüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek