Muş Alparslan Üniversitesi, CERN ile İş Birliği Yapacak
8 Eyl, 2019 20:33 tarihinde eklendi

Muş Alparslan Üniversitesi, CERN ile İş Birliği Yapacak

Muş Alparslan Üniversitesi, CERN ile İş Birliği Yapacak

Muş Alparslan Üniversitesi rektörlüğü tarafınca bilimsel arenada geleceğe dönük önemli bir proje gerçekleştirildi. MŞÜ, Yükseköğretim Kurulunun “üniversitelerin internasyonallaşması” başlıklı hedefleri doğrultusunda CERN ile ortaklık protokolü imzaladı.

Bu kapsamda MŞÜ, kendilerini bilimsel arenada geleceğe taşıyacak bir protokole imza atmış oldu. Bilim tarihinde iz bırakan ve büyük deneylere ev sahipliği icra eden CERN ile imzalanan protokol ile MŞÜ, 7 ayrı çalışma grubundan yararlanabilecek.

Fizik, kimya, matematik, bilgisayar mühendisliği, sağlık fiziği, makine mühendisliği benzer biçimde alanlarda araştırma altyapısı bulunan MŞÜ’nün bünyesindeki akademisyen ve lisansüstü öğrencileri, protokol kapsamında gazlı radyasyon dedektörleri geliştirme laboratuvarı (GDD), EP-DT-EF mikro yapılı teknolojiler laboratuvarı (MPT), EP-DT-EF ince film ve cam laboratuvarı (TFG) ve CERN bünyesindeki diğer araştırma ve geliştirme laboratuvarlarını ücretsiz ve sınırsız olarak kullanabilecek.

MŞÜ’deki akademisyenler ile protokol ve iş birliğine üye öteki üniversitelerin akademisyenleri, tamamen CERN bütçesinden karşılanacak ortak projeler hazırlayıp sunabilme imkânına sahip olacak. Bunun yanında araştırma meydana getiren lisansüstü öğrenciler, öğrenimlerinin bir kısmını CERN’de yapabilecek. Rektör Prof. Dr. Kurtarılışı Ahmet Polat, üniversitelerinde CERN bünyesinde bir çalışma ofisi kuracaklarını belirtti.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *