Kenevirin Vücudumuza ve Beynimize Bilimsel Olarak Onaylanmış Etkileri
31 Ağu, 2019 10:32 tarihinde eklendi

Kenevirin Vücudumuza ve Beynimize Bilimsel Olarak Onaylanmış Etkileri

Kenevirin Vücudumuza ve Beynimize Bilimsel Olarak Onaylanmış Etkileri

Dünya üzerinde bazı yerlerde yasal olan ancak birçok bölgede yasa dışı olan kenevir, maksimum kullanılan ilaçlardan biri. Günümüzde kenevirin yasak olması sonucunda kenevir ile ilgili araştırmalar kısıtlı olduğu için kenevirin vücuda olan etkilerini sizler için ele aldık.
Ülkemizde yasak olmasına karşın dünya üzerindeki en yaygın kullanılan uyuşturucu maddelerden kabul edilen kenevir, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı eyaletlerde yasal hale getirilmeye başlandı. Peki, ABD’de yasal hale getirilmeye başlanan bu maddenin insan vücuduna ve beynine ne benzer biçimde tesirleri bulunuyor?

Kenevir hakkında çok az araştırma yapıldığını ve madde üzerine hâlâ birçok araştırmanın yapılmasının gerekliliğini belirtmekte yarar var. Kenevir, tıbbi ve keyif verici madde olarak yüzyıllardır kullanılıyor olsa da kenevirin tesirleri hakkında hâlâ çok azca şey biliyoruz. Bunun yanı sıra maddenin yasak olmasının sonucunda kenevir üzerine araştırmalar da yapılmıyor.

ABD gıda ve İlaç Kurumu (FDA), keneviri Schedule I ismini verdiği bir sınıfa koyuyor. Bu grup “onaylanmış bir tıbbi kullanımı olmayan ve fenaye kullanıma açık” olarak tanımlanıyor. İşin ilginç yanıysa eroin, ecstasy ve LSD de aynı grupta yer alırken kokain ve metamfetamin, daha azca zararlı olduğuna inanılan ikinci grupta yer alıyor.

FDA, içinde %0,1’den fazla olmamak üzere tetrahidrokannabinol (THC) bulunduran ve kannabidioldan (CBD) meydana getirilen ilaçları beşinci gruba alıyor. Bu da öksürük şuruplarıyla aynı kategoriye giriyor. Bunun yanı sıra içerisinde %0,3’ten düşük THC barındıran, kenevir bitkisi gruplandırılmamış.

Kenevirin kendisi birinci grupta yer aldığı için ABD Uyuşturucu ile savaşım Dairesi (DEA) ve FDA’dan onaylama alarak araştırmalarınızı yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra bir araştırma meydana getirecek düzeyde kenevir alabilmek için de resmi kurullarla mesajşime geçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bu deneylere sağlanan federal maddi destekler, yasa dışı madde tedariki sonucunda kesilebilir.

Yurt dışında bu zamana kadar keneviri yeniden sınıflandırmak ve üzerine araştırmalar yapmak için birçok fiil gerçekleşti. Şu an için bu şekilde bir durum olmadığı için elimizde olan bilgilerle kenevirin vücudumuz ve beynimiz üzerine olan etkilerini şu şekilde özetledik.

Kenevirin ilk birkaç saat içinde beynimizdeki etkileri

Kenevir, beynimizdeki reseptörler üzerinde etkili olan ve kannabinoidler olarak bilinen en az 60 tane kimyasal bileşene sahip. Bu kimyasal bileşenler içerisinde bulunan THC ise insanlara mutluluk veren sarhoşluk şeklinde kenevirin en malum özelliğini elde eden maddeler içinde içeriyor. THC, beynimizde doğal olarak üretilen ve modumuzu, uykumuzu, hafızamızı ve iştahımızı düzenleyen anandamide ile benzerlik gösterir.

Kannabinoidler, beynimizdeki nöronları işler durumda tutmaya ve düşüncelerimizi genişletmemize yarar. Alkol, kafein ve şekerde olduğu şeklinde kannabinoidler de beynimizde dopamin tesiri oluşturur. Bu da rahatlama ve mutluluk hissi uyandırır.

Kenevirin kısa süreli tesirleri birkaç dakika içinde hissedilebilir. Bu etkiler 30 dakika içinde zirve noktasına ulaşır ve iki ila üç saat içerisinde tamamen ortadan kalkar. Yurt dışında bulunan insanların sıkça sorduğu soruysa bu maddenin tertipli kullanımında veya arada sırada ancak yüksek dozda kullanımında ne gibi etkisinde bırakır olacağıdır.

Yazımızın başında belirttiğimiz şeklinde, ülkemiz de dâhil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde bu madde yasak olduğu için maddeye yönelik fazla araştırma bulunmuyor. Açık olarak gösterilen çalışmanın Journal of Addiction Medicine isminde bir dergide 2012 senesinde meydana getirilen araştırma, ani hafıza ve konsantrasyon kayıplarının sürekli olmadığını ortaya çıkarttı. Bunun yanı sıra 2018 senesinde Colorado’nun sıhhat departmanın yaptığı incelemede tertipli kenevir kullanıcılarının kenevir kullanımını bıraktıktan sonra bir hafta boyunca bellek problemlerı çekebileceğini belirtti. öteki sorunların daha uzun süre görülüp görülmeyeceğiyse bilinmiyor.

Kenevir, diğer ilaçlarla karşılaştırıldığı vakit daha zararsız ve bağlarımlılık yapmıyor

bağlarımlılık kavramı son aşama karmaşık bir konu… İnsanlar, kendilerine zevk veren herhangi bir şeye rahatça bağımlı hale gelebiliyor. Kenevir bağımlılığı gerçek olsa da yasal yahut yasa dışı olan herhangi bir maddeye oranla çok daha nadir bir halde bağlarımlılık ortaya çıkarıyor. İstatistikler kenevir kullanan insanların %9’unun bu maddeye bağımlı bulunduğunu ortaya koydu. Bunun yanı sıra tütün mamullerinin bağlarımlılık oranının %32, kokainin %20 ve alkolün de %15 olduğu görüldü.

Kenevir ve diğer maddelere bakıldığı zaman bazıları maddenin ne kadar bağımlılık yapabileceğinden çok maddenin ne kadar zararlı olduğunu ifade ediyor. Time’a bakılırsa eski cerrah Dr. Elders, CNN’e verdiği röportajda kenevirin yasallaştırılması konusunu desteklediğini belirtti.

Dr. Elders, CNN’e verdiği röportajda marihuananın zararlı olmadığını belirtti. Gene Dr. Elders’a gore alkol, eroin veya kokaini yüksek dozlarda kullanarak ölümler gerçekleşebilir sadece Dr. Elders, marihuananın insanları öldürmesinin tek yolunun, bir ferdin son aşama ağır bir marihuana balyası altında kalmış olarak hayatını kaybetmesi bulunduğunu beyan etti.

Kenevir gençler için daha tehlikeli

Kenevire bağlarımlı olma ihtimali gençlerde ve günlük kullanıcılarda çok daha yüksek. ABD Ulusal İlaç Suistimali Enstitüsü’ne göre kenevir bağlarımlılığı gençken kullanmaya başlayanlarda %17’ye kadar çıkabilirken her gün kenevir kullanan kişilerde bu oran %25 ila 50 arasında değişebiliyor.

Dr. Damon Raskin, marihuana hakkında yorum yaparken “Marihuana, beyinde öğrenmeyi etkileyebilen değişikliklere yol açabilir. Bu durum, özellikle beyni tam olarak gelişmemiş gençlerde çok daha fazla görülebilir. Beyin 25 ila 26 yaşına kadar gelişmeyi devam ettirdiği için bu yaşlardan önce marihuana tüketen kişilerin kişilik, karar verme ve anlamlandırma yeteneklerinde değişimler gözlemlenebilir” ifadelerini kullandı.

Kenevirin medikal alanında birçok potansiyel kullanımı mevcut

Kenevir, potansiyel olarak birçok medikal alanda ve farklı durumda kullanılabilir. ABD’nin 23 eyaleti ve DC, keneviri kanser, AIDS, artrit, skleroz, migren, epilepsi, mide bulantısı ve diğer hastalıkların belirtilerini tedavi etmek için yasallaştırdı. Bir araştırma sonucunda doktorların %76’sı, keneviri medikal amaçlarla önerebileceklerini belirtti.

Kenevirin olumsuz etkilerine geldiğimiz süre araştırmaların hâlâ yetersiz ve sınırlı olduğunu belirtti. CNN’den Dr. Sanjay Gupta, kenevir üzerine meydana getirilen araştırmaların %94’ü kenevirin zararlarına odaklanmışken yalnızca %6’sı bu maddenin yararlarını inceliyor.

Kenevirin kullanımına karşı olan kişiler, kenevirin son derece tehlikeli olduğunu (genellikle bu çekince kenevirin bir kâğıda sarılıp yakılarak ciğerlere çekilmesi yoluyla tüketilmesi ile bağdaştırılıyor), kenevirin bağlarımlılık icra ettiğinı ve yasal olan ilaçların kenevire ihtiyacı ortadan kaldırdığını korumak için çaba sarfediyor. Bunun yanı sıra sağlık uzmanları ve araştırmacılar,kenevir kullanımı mevzusundaki düşünceleri fark etmeksizin kenevirin avantajları ve dezavantajları üzerine tartışıyor. ABD’li yurttaşların yarısından çoğuysa kenevirin alkol gibi yasal olarak satılmasını istiyor.

Kenevir, hakkında informasyon sahibi olabilmemiz ve daha net bir halde mevzuşabilmemiz için hâlâ biroldukça araştırma gerekiyor. Bilim insanoğluından gelen bilgilerin pozitif yönde ve emin olması durumunda kenevirin biroldukça yerde yasallaşma ihtimali de mevcut. Son olarak kenevirin Türkiye’de yasak olduğunu belirtmekte fayda var.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *