Dinozorların Sonunu Göktaşının Getirdiğine Dair Yeni Kanıt
10 Eyl, 2019 12:42 tarihinde eklendi

Dinozorların Sonunu Göktaşının Getirdiğine Dair Yeni Kanıt

Dinozorların Sonunu Göktaşının Getirdiğine Dair Yeni Kanıt

Dinozorların sonu söz mevzusu olduğu süre hepimize aynı şey öğretilmiştir. Bu dev canlıların yaşamı, gezegene çarpan devasa bir göktaşı daha sonra bitmişti. Göktaşı çarptıktan sonra gezegenin kabuğu bozulma olmuş, dev lav kütleleri açığa çıkmış, atmosfer dumanla kaplanmış, uzun yıllar sürecek bir buzul çağı başlamıştı. Bu hikayedeki göktaşının düştüğü yer konusunda her zaman Meksika Körfezi adres gösterilse de bu iddiayı doğrulayacak yeterince araştırma yapılmamıştı.

ABD’nin Texas Üniversitesi’nden araştırmacılar, dinozorları öldüren göktaşı için “sağlam kanıtlar” bulduklarını açıkladı. Pazar günü açıklanan araştırmaya gore asteroid, Dünya’ya 10 milyar atom bombası gücüyle çarptı.

Meksika Körfezi’ndeki çarpışma bölgesinde meydana getirilen incelemelerde toprak ve mangal kyaşamü olarak adlandırılan kömür çeşidi bulunmuş oldu. Genel anlamda yanmış odunlardan oluşan bu yapının, suyun altında ortaya çıkması pek de olası değil (Sünger Bob dünyasında belki). Çarpışma sonrası ortaya çıkan tsunami, cenup ve kuzey ABD’nın iç bölgelerine kara ilerledi ve sular, geri çekilirken buldukları her şeyi okyanusa sürükledi. Araştırmacılar da bu durumu kanıtlar arasına ekledi.

Bölgede meydana getirilen incelemelerde hiç sülfür bulunamadı. Bu da orada olması ihtiyaç duyulan 325 milyar ton sülfürün atmosfere yayılmış olduğunı gösteriyor. Atmosfere karışan bu denli fazla sülfür, iklimin değişmesine, Dünya’nın buzul çağa girmesine ve dinozorların soyunun tükenmesine neden oldu.

Araştırmacılardan Sean Gulick, yaptığı açıklamada dinozorların “önce yanıp sonrasında donduğunu” söylemiş oldu. Jeoloji profesörü olan Gulick, bu boyutta bir tükenme vakasının yaşanması için gerçek katilin atmosferik olaylar olması icap ettiğini söyledi.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *