Bilim İnsanları: Akıllı Telefonların Radyasyonu, Sağlık Sorunlarına Neden Olmaz
31 Ağu, 2019 10:35 tarihinde eklendi

Bilim İnsanları: Akıllı Telefonların Radyasyonu, Sağlık Sorunlarına Neden Olmaz

Bilim İnsanları: Akıllı Telefonların Radyasyonu, Sağlık Sorunlarına Neden Olmaz

Bilim insanları, radyo frekansı radyasyonunun insan sağlığını endişelendirecek bir zararı olmadığını, radyo frekansı radyasyonlarının zararlı olduğunu söyleyen bilimsel çalışmaların ise bilimsellikten uzak olduğunu belirttiler.

Dünyada yayılmaya başlayan 5G teknolojisiyle akıllı telefon radyasyonunun sağlık üzerinde negatif tesirleri olabileceğine dair eski korkular alevlenmeye başladı. Yakın tarihli bir rapor, bazı telefonların beklenenden daha fazla radyasyon yaymış olduğunı öne sürerek endişeleri arttırdı.

Bilimsel kanıtlar, devamlı olarak endişe etmek için çok azca neden olduğunu göstermiş olsa da çoğu insan, radyo frekansı (RF) radyasyonunun bizlere zarar verebileceğine inanıyor. Bu mevzuda, giderek daha da karmaşa hâle gelen çok sayıda bilimsel veri bulunmakta. Cuma günü Yeni Zelanda Tıp Dergisi’nde çıkan yeni bir yazı, mevzunun fazlaca kompleks bulunduğunu kabul ediyor sadece zararlı olabilecek biyolojik etkilerin düşük kalitedeki bilimsel çalışmalarda daha sık görüldüğünü belirtiyor.

Radyo frekans radyasyonu, DNA’ya zarar verecek enerjiye haiz değil:

Auckland Üniversitesi ve Yeni Zelanda sağlık Bakanlığı, Aralık ayında aynı dergide bir araştırmacı olan Susan Pockett tarafından yayınlanan bir makalenin, Yeni Zelanda’da kamu politikasının halk sağlığını korumak için yeterince çaba göstermediğini iddia etmiş olduğu için yanıltıcı olduğunu düşünüyor. Bilim insanoğluı, on senelerdir RF radyasyonunun insan vücudu üzerindeki tesirini inceliyorlar ve ana biyolojik etkinin insan dokusunu ısıtıyor şeklinde görünmüş olduğunü gösteriyorlar. Makaleye gore RF radyasyonu, iyonlaştırıcı değildir yani DNA’ya zarar verecek enerjiye haiz olması imkansız.

Gösterilen yazıların çoğu bilimsellikten uzak:

Pockett’in makalesi, iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun biyolojik etkilerinin doku ısınmasının ötesine geçtiğini öne süren bir ekip araştırmalara dayanarak doğru olmadığını savundu. Yeni yorum ise bu biyolojik etkileri gösteren sayısız çalışmayı göstermekte ancak kalitelerini sorgulamakta. Auckland Üniversitesi’nden Elwood, “Zarar verici sağlık etkilerini gösteren çalışmaların çoğu, düşük kalitededir sadece ilginç oldukları için yayınlanmaktadır. ‘Potansiyel’ kelimesi önemlidir. Çalışmaların çoğu, muhtemelen bir sağlık etkisine bağlı olabilecek bazı fizyolojik veya moleküler değişimi araştırmaktadır ancak çoğu zaman bir sağlık zararının doğrudan kanıtı bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Elwood, 200’den fazla çalışmayı inceleyen ve memeli hücrelerinde 2.000’in üzerinde RF radyasyon testini inceleyen Teksas Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından meydana getirilen son bir gözden geçirmeyi işaret ediyor; “Bu, biroldukça çalışmadaki olumlu sonuçların, yürütme çalışmalarının kalitesinin temel kriterlerini karşılamamasından kaynaklandığını gösteriyor” dedi.

İyi bilimin anahtarı tekrarlanabilirliktir. RF radyasyonuna maruz kalmanın bir etkisi olduğunu göstermek bir şeydir ama tekrar yine gösterebilmek tamamen başka bir şey. Hem laboratuvar çalışmaları bununla birlikte hayvan sağlığı çalışmalarında tutarlı bir sağlık tesiri göstermeyen RF radyasyonuna maruz kalma ile ilgili cevaplanmamış sorular var.

Bu, araştırmanın duracağı ve dünya genelinde uygulanan mevcut yönergelerin daha çok incelenmeyeceği anlamına gelmez ancak kanıtların ağırlığı, şu anda telefonlardan gelen radyasyonun endişelenecek bir şey olmadığını gösteriyor.

5G, telefonlarımızdan nesnelerin internetine, oyunlara ve daha bir çok şeye yayılmaya başladığında iyi bilimi kötüden ayırmak, giderek daha önemli hâle geliyor. Wollongong Üniversitesi’nden bir araştırmacı olan Sarah Loughran’ın bu ayın başlarında The Conversation’da yazdığı şeklinde “5G karşıtı fikir ve kampanya iyi kalpli olabilir ancak bu duyguları destekleyen bilimsel kanıt olmadan muhtemelen yarardan daha fazla zararı olacaktır.”

Like
1

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *