35 Yıldır Aranan Bir Fenomen İlk Kez Gözlemlendi
6 Eyl, 2019 12:23 tarihinde eklendi

35 Yıldır Aranan Bir Fenomen İlk Kez Gözlemlendi

35 Yıldır Aranan Bir Fenomen İlk Kez Gözlemlendi

çok kalabalık ve uluslararası bir bilim ekibi, Science dergisinde yayımladıkları makaleyle uzun zamandır araştırmacıların gözlemlemeye çalıştığı bir fizik fenomenine tarihte ilk kere şahit olunduğunu açıkladı. Bu çalışma, Abelyen olmayan Aharonov-Bohm tesiri’ni yer ediniyor.

Ayar kuramı, kuantum alanlar kuramında kuantum mekaniği ile Einstein’ın özel görelilik kuramını birleştiren, atomun temel parçacıklarıyla bu parçacıkların dalga alanlarını açıklamak için kullanılan matematiksel bir kuramdır. Ayar kuramında çalışmalar ya abelyen ya da abelyen olmayan alanlar olarak ikiye ayrılmıştır. Abelyen alanda iki öge yer değiştirebilir. Örneğin; x.Y ve y.X abelyendir. Abelyen olmayan alanda ise bu şekilde bir durum söz konusu değildir (x/y ve y/x şeklinde).

Aharonov-Bohm tesiri ise temelde ayar alanlarının fizyolojik etkileri olduğunu savunur.

Yapılan gözlemlerde şimdiye kadar bu tesir yalnızca Abelyen alanlarda gözlemlenebilmişti. Araştırma ekibi bu etkiyi en nihayetinde Abelyen olmayan alanlarda gözlemlemeyi başardı.

Genel kabul olarak tüm temel fizyolojik parçacıklar zaman içinde-değişmez özelliktedir. Modern fiziğin ilginç özelliklerinden birisi olan bu konum, parçacıkların ve kuvvetlerin zamanda ileri yahut geri gidebildiklerini anlatır. Aharonov-Bohm tesiri’nin Abelyen vakitı geri döndüren simetrisini kırmak başlı başına zorken bunu Abelyen olmayan şekilde gerçekleştirmek daha da büyük bir meydan okuma gerektirir.

Araştırmacılar bu olayı gerçekleştirmek için foton polarizasyonu kullandılar. Fiber optik kullanan araştırmacılar, optik dalgalar için iki yeni geometrik faz oluşturdular. İlk olarak bu dalgaları kristal tabanlı güçlü manyetik alanlara gönderen araştırmacılar daha sonra da alanları vakitı değişen elektrik sinyalleriyle varyantlarına dönüştürdü. Bu da zamanda geri dönüş simetrisini bozdu. Daha sonra da müdahale örünümleri oluşturarak ışığın farklı yönlerde iyi mi etkilendiğini incelediler. Zaman döngüsü kırılmasa, simetrik olması gereken parçacıklar onun yerine özel ve farklı örüntüler oluşturdu.

Araştırmacılar bu durumun ilk kez gözlemlendiğini söylerken, bu çalışmanın kuantum simülasyonlarında gazlar, kuantum gazlar ve süperiletken kübitler kullanılarak farklı egzotik topolojik fazlar oluşturmakta kullanılabileceğini belirtti. Böylece hata kaldırabilir topolojik kuantum bilgisayarların mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Şu anda araştırmalar genel olarak temel fizik araştırmalarına odaklanmış durumda ve modern fizik teorisinin temellerini açıklamayı amaçlıyor. Araştırmacılara gore gerçekleştirilmesi mümkün olan ergonomik uygulamalar ‘başka keşiflerin de gerçekleşmesini’ gerektiriyor.

Like

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *