Bakan Varank’tan Yerli Otomobilin Fiyatı Hakkında Açıklama

 Bakan Varank’tan Yerli Otomobilin Fiyatı Hakkında Açıklama

Beş şirketten oluşan Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Öbeği (TOGG) isimli konsorsiyum tarafından geliştirilen yerli elektrikli araba, gündemdeki mekanını koruyor. Aracın tasarımı ve özellikleri malûm olsa da, hala öğreneceğimiz pek çok detay bulunuyor.

Anadolu Ajansı Editör Masası’nın konuğu olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, girişime dair çok değerli açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda yerli arabaya desteğin yüzde 97.6 olduğunu söyleyen Bakan, dizaynların beğenilme nispetinin ise yüzde 98 olduğunu belirtti.

Yerli arabanın fabrika inşasına bu yıl başlanacak

Bu sene içerisinde markanın belirleneceğini söz eden Bakan, “İlk gaye, 2020’nin 1. yarısında fabrikanın inşaatına başlanması. Girişimde birinci 15 yıllık planlar yapıldı. Mevcut markalarla yarışma etmemizde hiçbir pürüz yok. Yanlışsız devirde ve gerçek mekanda yapıyoruz” biçiminde konuştu.

Geçtiğimiz hafta boyunca kamuoyunu meşgul eden ön ödemeli sipariş hususuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Varank, “Ön ödemeli sipariş teknik bir mevzu. Şu an itibarıyla ön ödeme metoduyla bir sipariş kaydı yapılmıyor” dedi.

Yerli arabanın birinci etapta 100-150 prototipi üretilecek

Bugünden araçla ilgili bir fiyat verme talihlerinin olmadığını söyleyen Bakan, buna karşın yerli arabanın rekabetçi bir fiyata sahip olabileceğinin sinyallerini verdi. TOGG’un birkaç ay içinde fabrikanın temelini atmayı hedeflediğini belirten Bakan, “100-150 arasında prototip üretecekler. Şu an üzerinde testlerin yapılacağı prototipi üretme aşamasındalar. 2022 yılının başında fabrika çalışmaya başlar. Birinci üretim de yeniden birebir yıl olur” tabirlerini kullandı.

Yerli elektrikli arabanın üretileceği fabrika, Bursa’nın Gemlik kazasına kurulacak. TOGG tarafından 22 milyar TL yatırımla inşa edilecek üretim tesisi, 4 binden ziyade şahsa istihdam sağlayacak. Fabrikanın yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacağı açıklandı.

Türkiye’nin otomotiv dalında çok güçlü bir memleket olduğuna dikkat çeken Bakan, “Kendi dizayn ettiğimiz araçlarımız var. Münhasıran ticari araçlarda yerlilik nispeti çok yüksek. Tahminen 2022 yılında holografik asistanı yerkürede birinci defa bir araçta göreceğiz. Bunu Türk mühendisler geliştirdi” değerlendirmesini yaptı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek