Avustralya’daki Yangın Felaketinden Kayıplar Endişe Veriyor

 Avustralya’daki Yangın Felaketinden Kayıplar Endişe Veriyor

Avustralya’da aylardır süregelen orman yangınları milyonlarca dönüm araziyi yok etti. Orman yangınlarının başlamasından bu yana Avustralya’da 26 milyon dönümden ziyade alan yandı. Bu kayıp, 2018’de Kaliforniya’da gerçekleşen büyük yangından 10 kat daha fazla. Başkaca kıtada en az 27 insan hayatını yitirirken, yaklaşık 2.000 konut kül oldu.

Uzmanlar, eylül ayından bu yana devam etmekte olan yangınların getirdiği ekolojik yıkım seviyesinin benzerinin görülmediğini söylüyor. Çayırlar ve okaliptüs ormanlarının yanı sıra bazı dağlık yerler ve yağmur ormanları kül oldu. Büyük bir habitatın yok olduğu Avustralya’da, yerkürenin öteki hiçbir tarafında bulunmayan hayvanların ve zengin vahşi ömrün zarar görmesi, tasaları artırıyor.

2020’nin birinci haftasında Avustralya’da yangına kurban giden ortamlar şu biçimde

Yukarıda görmüş olduğunuz NASA donelerine nazaran 2020’nin birinci haftasında, yangın kıtanın birçok noktasında devam etti ve yerleşim meydanları sahile akıllıca kaydı. Ayrıyeten aylardır denetim altına alınamayan yangının getirdiği yıkım, yalnızca Yeni Güney Galler yerinde, 2018 Kaliforniya ve 2019 Sibirya yangınlarından katbekat daha ziyade.

Sidney Üniversitesi’nde bir ekolog olan Chris Dickman, 800 milyondan çokça göğüslü, sürüngen ve kuşun, Yeni Güney Galler’de direkt yahut dolaylı olarak öldüğünü kestirim ediyor. Yerküre Doğayı Muhafaza Vakfı (WWF) ise, Avustralya’daki tüm koalaların %30’u dahil olmak üzere kıtada yekun 1.25 milyar hayvanın kaybedildiğini öngörüyor.

Yerküre Doğayı Müdafaa Vakfı’na nazaran Avustralya yangınlarında 1.25 milyar hayvan hayatını kaybetti

WWF Avustralya’dan Stuart Blanch yaptığı yazılı açıklamalarda, “Yangınlar Avustralya’nın vahşi hayatı ve doğal yerleri için yıkıcı oldu, zira ağaçlık ortamlar, ormanlar ve parklar üzere muazzam yerler yandı” diyor. Habitat kaybının, Kanguru Adası’nda nahiyeye mahsus bir hayvan olan keseli fare, uzun ayaklı tavşan kanguruları ve honeyeater üzere nesli tükenmekte olan çeşitler üzerindeki tesirinden tasa duyuyor. Blanc, “Bazı cinsler yok olma eşiğine gelmiş olabilir. Yangınlar bitene kadar, hasar bilinemeyecek.” sözleriyle acı ihtimali açıkladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek