Avustralya’da 10 Binden Fazla Deve Telef Edilecek

 Avustralya’da 10 Binden Fazla Deve Telef Edilecek

Güney Avustralya eyaletinin kuzeybatısında ağır olarak Aborijin’lerin yaşadığı bir lokal idare meydanı olan Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY), su bulmak için yerleşim yanlarına zarar verdikleri gerekçesiyle 10 binden çokça devenin öldürülmesine karar verdi.

İklim değişikliğinin tesirlerini her zamankinden daha çokça hisseden lokal halk, uzun yıllardır kuraklıkla savaş ediyor. Ellerindeki kısıtlı su menşelerinin develer tarafından yok edildiğini söyleyen beşerler, hayvanların yerleşim konumlarına girmesinden girmesinden şikayet ediyor.

Develer, su bulabilmek için yerleşim bölgelerine girmek zorunda kalıyor:

Konuya ait The Australian gazetesine konuşan APY yönetiminin idare heyeti üyelerinden Marita Baker, “Sıcak ve rahatsız koşullarda sıkışıp kalmış durumdayız, rahatsız hissediyoruz zira develer çitleri yıkıp içeri giriyor, konutların etrafına geliyor ve klimalardan su içmeyi deniyor” sözlerini kullandı.

Öte yandan develerin telef edilmesinin tek nedeni su menşelerini tüketmeleri değil. Gazetenin haberine nazaran bu hayvanlar, yılda bir ton karbondioksitin tesirine eşdeğer metan gazı salgılıyor. Mütehassıslar, develerin öldürülmesiyle atmosferdeki sera tesirini bir nebze de olsa azaltmayı hedefliyor.

Avustralya umumunda yekun 1,2 milyon deve olduğu varsayım ediliyor. Denetimden çıkan deve sayısını dengelemek için yapılacak operasyonun 5 gün sürmesi bekleniyor. Bu vade zarfında 10 binden çokça deve, helikopterlerdeki profesyonel nişancılar tarafından öldürülecek. Avlanmanın gerçekleşmemesi halinde, memleketteki deve sayısının her 8 ya da 10 yılda bir iki katına çıkacağı söyleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek