Avustralya Yangınlarının Korkunç Uydu Görüntüleri

 Avustralya Yangınlarının Korkunç Uydu Görüntüleri

Avustralya kıtası şu sıralar, yerküre üzerinde tahminen de daha evvel hiç görülmemiş olan bir yangınla uğraş ediyor. Eylül ayında başlayan yangınlar, kıtanın çok büyük bir kısmını tesiri altına almış durumda.

Yetkililere nazaran Avustralya’daki orman yangınlarının çıkış nedeni doğal faktörler. Ama insan asıllı global ısınma ve bu durumun yol açtığı problemlerden olan iklim değişikliği, yangınların çapını daha da büyütmüş durumda. Yerdeki itfaiye ekipleri ve halk, yangınları söndürmek için var gücüyle çalışıyor olsa da ne yazık ki çalışmalar sonuçsuz kalıyor ve Avustralya, 14 milyon dönümden çokça ortamını, bu yangınlara teslim etmiş durumda.

Avustralya’daki orman yangınları, yalnızca ağaç ve toprağı yok etmiyor. Yerde çok sayıda hayvan da yaşıyor ve birinci varsayımlara nazaran 500 milyondan ziyade hayvan, yaşanan orman yangınları nedeniyle ölmüş durumda. Yüzbinlerce insanın da tarafından olduğu yangın neticesinde 17 kişinin kaybolduğu ve 8 kişinin de hayatını kaybettiği rapor edildi.

Bölgedeki orman yangının, arkasında fecî bir bilanço bırakacağı yadsınamaz bir gerçek. Zira bir kıtanın neredeyse büsbütün alevlere teslim olması, uzaydan bile kolaylıkla görülebiliyor. Uzayın derinliklerinde gezegenimizi izleyen farklı uydulardan alınan manzaralar, Avustralya’daki dehşeti gözler önüne seriyor. Sizlerle artık, farklı uydulardan Avustralya yangınlarının nasıl gördüğünü paylaşacağız.

Yukarıda mekan alan fotoğraf, Japonya Meteoroloji Ajansı’na ait Himawari-8 isimli uydudan çekildi. Okla ile gösterilen koyu renkli katman, Avustralya’da yaşanan orman yangınına ilişkin dumanların yoğunluğunu gösteriyor. 2 Ocak’ta çekilen fotoğraf, Avustralya’daki orman yangınlarının gökyüzünü Yeni Zelanda’ya kadar kararttığını gösteriyor. Kelam konusu uydu imgesi, yaşanan vakası tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Himawari-8, kızılötesi imaj alma yeteneğine de sahip olan bir uydu. Yukarıda görmekte olduğunuz animasyon ise Avustralya’daki orman yangınlarının kızılötesi kameralarla görüntülenmiş halini ortaya koyuyor. Bu imaj, kıtadaki orman yangınlarının yalnızca bir kısmını gösteriyor olsa da olayın vehametini gözler önüne sermeye yetiyor. Yüzlerce kilometrelik bir arazinin gösterildiği bu manzara üzere onlarcasına daha ulaşmak mümkün.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan alınan imgeler de hiç iç açıcı durumda değil. Sentinel-2 isimli uydu tarafından alınan manzaralar, yangınların kapsamını anlamanın ne kadar güçlükle olduğunu ortaya koyuyor. Elbette bu durum, yangınlara müdahale etmeyi de zorlaştırıyor. Başkaca yapılan müdahaleler, yangınların geniş çapta olması nedeniyle de ehliyetsiz kalıyor.

ABD Uzay Ajansı NASA tarafından alınan anlık imajlar de yangının daha çok Avustralya’nın güney garp bölümlerinde ağırlaştığını gösteriyor. Ayrıyeten toplumsal medyada viral hale gelen bir paylaşım, Avustralya’daki orman yangınlarının boyutunu gözler önüne sermeye yetiyor.

NASA uydu donelerine nazaran yangına teslim olan ortamlar

Avustralya’daki yangınlarla ilgili toplumsal medyada viral olan manzara

Yukarıda gördüğünüz viral paylaşım, aslında toplumsal medyanın azizliğine uğramış bir imaj. Zira bu imaj, tez edildiği üzere NASA uydularının anlık manzaralarını yansıtmıyor. Yukarıda mekan alan manzara, aslında 3 boyutlu modelleme ile 5 Aralık 2019 ile 5 Ocak 2020 tarihleri arasında Avustralya’da çıkmış olan tüm yangın noktalarını gösteriyor. Yani yukarıdaki manzarada anlık olarak Avustralya’da gerçekleşen tüm yangınları değil, son bir ayda gerçekleşen tüm yangınları görüyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek