Avrupa’da Android’de Kullanılacak Arama Motoru info.com

 Avrupa’da Android’de Kullanılacak Arama Motoru info.com

Google, geçtiğimiz günlerde Avrupa Ekonomik Ortamı içinde satılacak olan Android cihazlar için üç farklı arama motoru seçeneğini açık artırmaya çıkardı. Bu üç durumdan birini Google kendisi almaya hak kazanırken gizliliğe ve mahremiyete odaklanan DuckDuckGo da 31 memlekette açık artırmanın kazananlarından oldu. Son kazanan site ise info.com olarak belirlendi.

Peki nedir bu info.com? Aslında epey eski olan bu arama motorunu bugüne kadar pek de duymamış olmamızın nedeni nedir?  Gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım.

info.com’un kısa tarihçesi:

Info.com ya da InfoSpace, bir çevrimiçi arama motoru şirketi ve bir devir epeyce tanınan olmuştu. 1996 yılında Seatle’da Microsoft’un kurucularından olan Paul Allen tarafından açılan firma, Aralık 1998’de ‘.com’ balonu büyürken halka açılmıştı. Mart 2000’de Boeing ile yarışacak bedele sahip olan firmanın 31 milyar dolar değere ulaşacağı hesaplanıyordu. Daha sonra balon patladı, firma behreleri çakıldı ve firmanın bedeli iki Boeing 777 fiyatına kadar geriledi.

Firma başkanlarının hissedarlara yanlışlı haberler verdiği ve onları yanlış yönlendirdiği ortaya çıktı. 2005 yılında sonuçlanan dava sonrası şirket, eski başkanlarından 83 milyon dolar tazminat aldı.

Mahkeme sonrası çeşitli alım satım süreçlerine bahis olan ve sık sık yine yapılandırılan firma, 2000’lerin ahir mobil tatbik üzere kısımlarını sattı ve tamamen arama kısmına odaklandı. Başkaca bir periyot de internetten satış işine giren InfoSpace, en ahir da bir çevrimiçi vergi hazırlama yazılım firmasını satın aldı ve ismini de Blucora olarak değiştirdi. Blucora daha sonra InfoSpace’i ayırarak 45 milyon dolara OpenMail’e sattı.

InfoSpace tartışılmaya devam ediyor:

InfoSpace’in bu açık artırmada nokta alması, müzayedeyi boykot eden pek çok firma tarafından eleştiriliyor. Etraf dostu olarak bilinen arama motoru Ecosia’nın CEO’su Christian Kroll, InfoSpace’in Google ve Bing üzere sitelerdeki aramalar ile ilgili reklamları satın alıp insanları daha çok reklam içeren kendi sitesine yönlendirerek para kazandığını ve bunun tam olarak seçim ekranında yan almaması gereken tipte bir firma olduğunu söylüyor.

Bir öbür mahremiyet odaklı arama motoru olan Cliqz’in başkanı Marc Al-Hames, kullanıcılar için para ödenmesi durumunda kimi arbitraj oyuncularının pazara girmesinin kaçınılmaz olduğunu tabir ediyor.

System1 CEO’su Ian Weigarten ise info.com’un Android seçim ekranında yeni arama özellikleri ile konum alacağını ve devranla kullanıcı deneyimini güzelleştireceğini söyledi. InfoSpace’in şu andaki sahibi olan firmanın CEO’su, arbitraj tezlerine ise kullanıcıları bilgilendirmek için herkes kadar reklam yaptıklarını söyleyerek yanıt verdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek