Attığınız Her Basket Topunu Çemberden Geçiren Panya (Video)

 Attığınız Her Basket Topunu Çemberden Geçiren Panya (Video)

Basketbol oynamak hem zevkli hem de antrenman gereken sporlardan bir tanesi. Bazıları bu sporu para kazanmak maksadıyla yaparken bazıları ise bir hobi olarak basketbol oynuyor. Velev bazılarımızın konut ya da bahçelerinde tekil basketbol potaları da var. Evet, attığınız her topun potaya girmesini sağlayacak bir basketbol potası velev miydiniz? Bir YouTuber, temel fizik kuralları ile bilgisayar teknolojilerini birleştirerek attığınız her topu sayıya çevirecek bir panya geliştirmeyi başardı.

Attığınız her basket topunu çemberden geçirecek formda tasarlanan panya, Shane Wighton tarafından dizayn edildi. Winghton, bu panyayı tasarlayabilmek ismine öncelikle topu nereden atarsa atsın çemberden geçmesini sağlayacak açıları keşfetmek için bir simülasyon kullandı. Bu simülasyon, bir basketbol topunu yüzlerce farklı süratte yüzlerce farklı açıda panyaya atarak çeşitli ölçümler yaptı. Yapılan ölçümlerin sonucu, her topun çemberden geçmesini sağlayan panyanın halini ortaya koyuyordu.

Çarpan tüm topların basket olduğu panya

Simülasyonda yapılan testlere nazaran her topun çemberden geçmesini sağlayacak olan panyanın eliptik paraboloid biçimde olması yani hem elipsleri hem de paraboloidler içermesi gerekiyor. YouTuber, simülasyon aracılığıyla ulaştığı bu şekli yine bilgisayar üzerinden modelledi. Ortaya çıkan modeli CNC makine kullanarak 3 boyutlu bir prototip haline getiren YouTuber, elde ettiği prototipi test etmeye başladı. Kestirim edilebileceği üzere yapılan birinci testler başarısız oldu.

Sorunun kaynağı topun boyutlarının önemsenmemiş oluşu

YouTuber, yaptığı onca çalışmaya karşın topun neden çemberden geçmediğini anlayabilmek için çalışmaya devam etti. Yaptığı çalışmaların ahir günahın neden kaynaklandığını tespit eden YouTuber, topun boyutlarının simülasyon sırasında dikkate alınmadığını fark etti. Bu hatayı göz önünde bulundurarak panyayı birkaç santim uzaklaştıran YouTuber, bu defa gayesine ulaştı. Wighton artık attığı her basketbol topunu direkt çemberden geçiriyor.

Eğer dilerseniz ve gerekli ekipmanlara sahipseniz, sizler de attığınız her topu çemberin içine sokmaya yardımcı olan bir panya tasarlayabilirsiniz. Aslına bakacak olursak bu panyaya sahip olmak için uzun uğraşlar vermenize de gerek yok çünkü Wighton, bu panyanın teknik detaylarını da herkese açık olarak paylaştı.

Her topun çemberden geçmesini sağlayan panya

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın