Araştırmacılar, Dış Etkileri Algılayabilen Yapay Deri Üretti

 Araştırmacılar, Dış Etkileri Algılayabilen Yapay Deri Üretti

Günümüzde insan üzere davranan robotlar, yetenekleriyle bizi şaşırtmaya devam ederken, bilim kişileri artık de yapay cilt ile gerçekliğin sonlarını zorluyor. Toronto Üniversitesi’nin mühendislik fakültesindeki bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen AISkin (Yapay İyonik Cilt), otonom ve sözün tam mealiyle cilt derinliği hissi oluşturuyor.

Araştırmaya katılan Toronto Üniversitesi profesörü Xinyu Liu, yumuşak robotik üzerinde çalışıyor ve bu ortamda yüksek teknolojili bir laboratuvarı yönetiyor. Liu’ya göre AISkin, yüksek dayanıklılığa, gerilebilirliğe ve şeffaflığa sahip. Ayrıca bu yapay zeka tipi, sıradanda aklınıza gelebilecek tüm beyin-bilgisayar arabirimlerinden farklı çalışıyor.

AISkin, hidrojellerden oluşuyor ve hidrofilik polimerlerin bu 3 boyutlu ağları, kimyasal yapıları kırılmadan yüksek ölçülerde su tutabiliyorlar. Yapay cilt başkaca uzunluğunun %400, insan epidermisine nazaran ise %350 daha ziyade gerilebiliyor. Aslında polimerlerden yapılmış genişleyebilen bir cilt olarak düşünebilirsiniz.

Polimeri oluşturan atomlar arasındaki iyonik bağlar, yapay cildi güçlendiren etken denebilir. Biri olumlu yüklü, gayrısı negatif yüklü bir çift hidrojel tabakasından oluşuyor ve yüklü iyonların yüzeyde bir reaksiyon oluşturması sonucu bahsi geçen özelliklerini kazanıyor. Liu ve meslektaşlarına göre yapay cilt, vücudu nemden ve gayrı etkenlerden koruyarak, ısı ve basınç üzere çevresel uyaranları algılayabilen duyusal reseptörler üzere davranıyor.

AISkin, sıcaklıktaki bir artış veya gerginlik üzere ikazlar önünde iyon hareketleri başlatıyor. Bu iyonların aktivitesi elektrik sinyallerine dönüşüyor ve böylelikle voltaj üzere ölçülebiliyor. Tıpkı had hücreleri gibi bilgi, iyonlar aracılığıyla yayılarak cildin uyarılmasını sağlıyor. Yani yapay cilt dokunulduğunda, büküldüğünde ve ısıtıldığında, etkeni bir sensör üzere algılayabiliyor.

AISkin’in yumuşak robotik, tıp, egzersiz takibi gibi ortamlarda kullanılabilmesi hedefleniyor. Ayrıyeten gelecekte robotlardaki tasarrufu yaygınlaşabilir ve robotların beşerler üzere daha hassas çalışabilmesini sağlayabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek