Android Telefonunuzu Nasıl Webcam Olarak Kullanırsınız?

 Android Telefonunuzu Nasıl Webcam Olarak Kullanırsınız?

Skype üzere imajlı muhabere pratiklerinden arama yapmak için bir Windows bilgisayarınız var lakin webcam yok ise durum biraz can sıkıcı olabiliyor. Bunun sebebi ise hem yeni nesil kameraların çok pahalı olması hem de eski nesil kameraların bugünün standartlarına nazaran hakikaten çok dandik olması.

Böyle bir durumda bilgisayar kamerası olarak kullanabileceğiniz bir şey arıyorsanız biz söyleyelim: Android telefonu Windows bilgisayarınızda webcam olarak kullanabiliyorsunuz. Android telefonunuzu bilgisayar kamerası olarak kullanabilmek için yapmanız gereken bir iki ufak tıklamalar bulunuyor. Android telefonu webcam olarak kullanmak için takip etmeniz gereken bütün adımları da bu detaylı rehberimizde anlatacağız.

Android telefonu webcam olarak kullanmak için ne yapmanız gerek?

Android cihazı bilgisayar kamerası olarak kullanmak için yapmanız gereken birinci şey bunu sağlayacak bir uygulamayı telefonunuza indirmek. Google Play Store’da bu şekil pratiklerden ziyadesiyle bulunuyor ama bu içerikte size önereceğimiz pratik DroidCam Wireless Webcam pratiği. Uygulamayı Android cihazınız ile Windows bilgisayarınız arasında kablo teması kurarak kullanabiliyorsunuz.

DroidCam Wireless Webcam tatbikinin bir fiyatsız bir de fiyatlı sürümü bulunuyor. Rehberi oluştururken anlattığımız sürüm olan fiyatsız sürümde reklam bulunması üzere bir dezavantaj var. Fiyatlı sürümünde ise 720p’ye kadar medya çözünürlüğü imkanları sunuluyor. Ayrıyeten “FPS Boost” isimli özellik sayesinde kare suratı ikiye katlanabiliyor.

Ancak “Bunlarla uğraşamam kardeşim, bana altı üstü bir kamera lazım” diyorsanız fiyatsız sürüm sahiden kâfi olacaktır. Adımlara geçmeden evvel söylemeyi unutmayalım; hem Android cihazınız hem de Windows bilgisayarınız tıpkı internet ağına bağlı olmalı. Artık de adımlara geçelim:

Adım 1: İki cihaza da uygulamayı kurun

Aşağıda DroidCam Wireless Webcam tatbikinin hem Android hem de Windows bilgisayar için indirme irtibatlarını vereceğiz. Android için tek yapmanız gereken Google Play Store temasına gidip ‘Yükle’ butonuna dokunmak. PC içinse birinci olarak yükleme evrakını indirmeli ve çalıştırmalısınız. Akabinde yükleme dizinini seçip yükleye basabilirsiniz.

Android

Windows

DroidCam Wireless Webcam

Adım 2: Android webcam tatbikini Windows programı ile bağdaştırın

Android telefonunuzu açın ve DroidCam Wireless Webcam pratiğine girin. Uygulamayı birinci açtığınızda önünüze uygulamayı nasıl kullanabileceğinize dair kısa bir rehber çıkacak. Velev okuyun velev okumayın fakat biz burada rehberin tamamını Türkçeleştiriyoruz 🙂 Rehberi okuyup Next’e bastıktan sonra önünüze şöyle bir ekran çıkacak:

Bu ekranda hangi Wi-Fi ağına bağlı olduğunuzu, Android telefonunuzun IP adresini ve tatbik tarafından kullanılan portu görebiliyorsunuz. Bu haberlere ilerideki adımlarda gereksiniminiz olacak bu yüzden telefonunuzu açık tutmanızı öneririz.

Android cihazınız ile işiniz şimdilik bitti. Artık Windows bilgisayarınızda DroidCam programını çalıştırın. Programda Connect over WiFi (LAN) kısımına gidin ve Device IP kısmına Android cihazınızdaki IP’yi girin. Birebir biçimde DroidCam Port kısmına da cihazınızda beliren portu girin. Bu kısımların altındaki Görüntü ve Audio kutularını da tiklemeyi unutmayın. (Mikrofonunuz varsa Audio’ya gerek yok.)

Adım 3: Medya kaydını telefonunuzdan başlatın

Son olarak programdan Start tuşuna basın. Şayet adımları yanlışsız uyguladıysanız akıllı telefonunuzdan bilgisayarınıza gönderilen görüntü akışının bir önizlemesini bilgisayarınızda görebilirsiniz. Sair bir deyişle artık çalışan bir webcaminiz var.

Android telefonu webcam olarak kullanmak ile ilgili tüyolar:

DroidCam’in Windows programında ek denetim ve ayarlamalar için birkaç farklı araç bulunuyor. Gelgelelim Android sürümünü satın almazsanız bu özellikleri maatteessüf kullanamıyorsunuz.

DroidCam Windows aracının PC’nizi ve Android telefonunuzu birbirine bağlayabileceğiniz iki farklı metodu bulunuyor. İsterseniz telefonunuzu kablo ile bağlayabilirsiniz ya da kablosuz ağ üzerinden yapabilirsiniz. Lakin kablo ile temas kurmak daha stabil bir manzara sağlayacaktır, belirtelim. Ayrıyeten telefonu bilgisayara kamera olarak bağladığınızda telefonunuzdan geliştirici seçeneklerine gidip USB kusur ayıklama modunu açmanız gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek